Backup danych na firmowych komputerach – co warto o nim wiedzieć?

Co może mówić nam tak na wpół obcojęzyczna nazwa, określająca nasz tytułowy problem? Backup w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza dublowanie i w całej tej dosłowności zawarty jest też cały sens. Chodzi bowiem o zabezpieczenie firmowych danych poprzez tworzenie materiału zapasowego.

Nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać do teorii, która mówi o tym, że firmowe dane są niezwykle kluczowe i to z wielu względów. Dziś odpowiednie zabezpieczenie informacji na firmowych komputerach staje się sprawą priorytetową, ale z drugiej strony musimy pamiętać też o tym, że czyha na nas coraz więcej pułapek i żeby się przed nimi uchronić należy rozważnie działać na każdym z kroków. Jak uchronić się przed utratą naszych firmowych danych?

Jednym z rozwiązań i to zdecydowanie jednym z najbardziej skutecznych i sprawdzonych jest tworzenie tak zwanych kopii zapasowych. Z nimi jest trochę jak ze zwykłymi papierami czy też ważnymi notatkami, które gdzieś sobie zachowujemy – te najważniejsze przepisujemy po dwa razy, kserujemy, fotografujemy jak cenny okaz nadmorskiej fali.

Wyobraźmy sobie sytuacje, w której psuje się firmowy serwer. Nie da się ukryć, że taka sytuacja jest niekomfortowa z kilku względów, ale najważniejszym może się okazać właśnie utrata danych. Te dane mogą zostać w takim momencie kompletnie utracone, a mogą to być przecież najbardziej kluczowe informacje, dotyczące finansów lub innych ważnych stref, bardzo poufnych, jak jakiekolwiek dane o naszym kliencie, być może strategicznym. Z taką sytuacją wiąże się ściśle utrata nie tylko danych, ale także reputacji naszej firmy, nie wspominając już o stratach w firmowym budżecie.

Dlatego właśnie należy tworzyć kopie zapasowe, ponieważ one mimo wielu rodzajów awarii, włącznie z wyżej opisaną, pozwalają nam na zachowanie spokoju i zachowanie rzecz jasna naszych firmowych danych, bez ich utraty, nawet w trakcie pracy na konkretnym dokumentem. Automatycznie wykonywanie kopii zapasowych umożliwia między innymi Microsoft System Center. Ten program to znakomite narzędzie, pozwalające na tworzenie rozbudowanego planu tworzenia kopii zapasowych, skierowanych także na indywidualne pliki o zwiększonym priorytecie. I tak oto śmiało możemy mówić o backupie danych w naszej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps