Idealny pracownik czy wymagający pracodawca?

Pracodawcy mają coraz większe wymagania co do swoich pracowników. Listy wymagań do poszczególnych stanowisk pracy powiększają się z roku na rok. O ile dawniej, dobry pracownik musiał znać jeden język obcy o tyle dziś jest już wymagana znajomość przynajmniej dwóch języków i to biegle. Języki to podstawa, ale oprócz nich ważne są również inne komponenty.

Sumienność, mobilność, lojalność, uczciwość, staranność. Zarządzanie kompetencjami pracowników oddaje tło tego kto i w czym jest dobry.

Jedno należy ustalić, nie ma idealnych pracowników, a przynajmniej nie ma ich wśród tych którzy dopiero zaczynają pracę. Człowiek uczy się wszystkiego poprzez doświadczenie i ciężką pracę. Dlatego nie oczekujmy że nasz nowy pracownik będzie perfekcjonistą ale dajmy mu możliwość rozwoju tak, aby mógł się nim stać.

Kursy

Zacznijmy od szkoleń. Jeżeli nasz pracownik wykazuje chęci uczestnictwa w kursach i szkoleniach daj mu mu możliwość uczestnictwa w nich, aby mógł posiąść jak najszerszą wiedzę.

Wytrwałość, pracowitość

Ceńmy w pracownikach wytrwałość w dążeniu do celu, nawet jeśli długo wykonuje jakieś zadanie, a my zaczynamy tracić cierpliwość, dajmy mu możliwość dokończenia go. Być może kolejne wykona znacznie szybciej a satysfakcja samodzielnego wykonania polecenia doda mu skrzydeł i odwagi.

Rzetelność

Pracownik nie może oczerniać swojego pracodawcy wśród innych pracowników lub co gorsza innych firm. Takiemu pracownikowi od razu należy podziękować. Nawet jeżeli miał rację w swoich żalach powinien był przyjść i powiedzieć szefowi wszystko wprost.

Pomysłowość

Szczególnie cenna cecha w dużych firmach projektowych, gdzie innowacyjność jest bardzo ważna. Dobre pomysły bardzo często mogą być czymś co popchnie firmę i innych pracowników do działania.

Odwaga

Odważny pracownik nie boi się powalczyć o swoje interesy oraz o interesy firmy. Szuka nowych klientów, zachęca do skorzystania z oferty swojego szefa. Jest nastawiony na nowe wyznania stawiane przed nim każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps