Bądź prawy w internecie

Firma w internecie to znak naszych czasów. Ma to szereg zalet, a siłą najważniejszej z nich jest oszczędność: nie trzeba wynajmować nierzadko drogiego lokalu w centrum miasta. Żeby tylko centrum… Nawet poza centrum kwoty są wygórowane, szczególnie w dużych miastach. Rejestracja firmy, czyli wykupienie domeny to pierwszy krok, następnie przydałoby się stworzyć ładną stronę internetową, która przyciągałaby klientów. Wszystko wydaje się proste, należy jednak zapamiętać, że w internetowym biznesie, podobnie jak w każdym innym, można złamać prawo. A tego byśmy nie chcieli.

 Przestrzeganie zasad w internecie

Żeby ustrzec się już na początku przed pozwami sądowymi, musimy pamiętać o właściwej nazwie. Właściwej, czyli takiej, która nie będzie korzystać z dorobku renomowanej już i znanej firmy. Szczególnie jest to ważne w obrębie tej samej branży. Tu, szczególnie firmy, które wypracowały swoją markę przez lata nie życzą sobie jawnego żerowania na zbieżnym nazewnictwie. Znane są przypadki takich praktyk i długie procesy, bo jak wiadomo, zakazany owoc kusi najmocniej.

Chociaż to internetowy biznes, to formalności tradycyjnej rejestracji firmy nas nie ominą. Ponieważ, mamy przychody, mamy klientów, zlecenia, a firma trwa sobie w najlepsze (lub trochę gorzej), dla ustawodawcy jesteśmy przedsiębiorcami. To oznacza, że jeśli nie chcesz narazić się na żadne nieprzyjemności, rejestracja twojej firmy jest niezbędna. Mamy do wyboru kilka opcji: od samozatrudnienia, przez spółki (jawna, cywilna), po stowarzyszenia, fundacje itd. To jaką wybierzemy formę działalności zależy od wielu czynników.

Nie zapominajmy też o obowiązku przestrzegania regulaminu internetowego dostawcy usług. Nasz dostawca ma w obowiązku dostarczyć nam wewnętrzny regulamin, który obowiązuje wszystkich abonentów usługi internetowej. Regulaminy te są tworzone na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Trzeba pamiętać także o ochronie danych osobowych. To bardzo ważne ze względu na coraz częstszy proceder łamania tej zasady, przez co w mediach jest o tym głośno, a jednocześnie – my, jako społeczeństwo – bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jaką wartością są nasze dane osobowe. I jakie korzyści może mieć osoba, która posługuje się nimi w sposób niezgodny z prawem. Jednocześnie, na co się można narazić, jeśli nawet nie z własnej winy, złamiemy to prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps