Bezpieczeństwo danych w firmie

Bezpieczeństwo firmy to nie tylko przestrzeganie zasad BHP. W dobie powszechnej komputeryzacji jednym z najbardziej niebezpiecznych zagrożeń czekających na firmę jest utrata danych lub dostanie się ich w niepowołane ręce. Na szczęście, istnieją sposoby na uniknięcie tych przykrych niebezpieczeństw.

Przede wszystkim należy zapewnić bezpieczeństwo serwerowni. Nie tylko takie fizyczne, jak na przykład zabezpieczenia przed włamaniem czy zalaniem, ale takie wirtualne. Z czynników fizycznych trzeba wziąć pod uwagę także takie kwestie jak  klimatyzacja zapewniająca odpowiednia temperaturę i wilgotność powietrza. W serwerowni powinny znajdować się dwa źródła energii, żeby w przypadku krótkotrwałego zaniku energii z jednego źródła, dane nie zostały utracone. Należy także wyeliminować skoki napięcia, gdyż mogą one uszkodzić sprzęt. System przeciwpożarowy musi być odpowiednio dostosowany. Nie można gasić pożaru wodą z oczywistych powodów, dlatego system musi posiadać funkcję wczesnej detekcji dymu i gaszenia ognia gazem. Głównym zagrożeniem dla ważnych danych są nie tylko nieprzewidziane wypadki, ale także czynnik ludzki. Aby niepowołane osoby nie dostały się do obiektu, w którym znajdują się komputery, należy zainstalować system sygnalizacji włamania. Sieć czujek wykrywa przemieszczające się po pomieszczeniu obiekty. Gdy dojdzie do włamania, system daje sygnały dźwiękowe a także wysyła wiadomość na przykład na komórkę administratora obiektu i do firmy ochroniarskiej. Z tym systemem można połączyć system kontroli dostępu, który zapobiega wtargnięciu do obiektu osób nieupoważnionych.

Bezpieczeństwo informacji
zapewnia backup, czyli kopie zapasowe danych. Są to dane służące do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich uszkodzenia. Niektóre programy komputerowe wykonują kopie automatycznie, jeśli zostanie ustawiona tak opcja. Kopie są tworzone co jakiś czas i/lu podczas zapisywania pliku. Oprogramowanie serwera może także przenosić dane na nośniki zewnętrzne, na przykład płyty CD lub DVD lub zewnętrzne dyski twarde a nawet tworzą kopie bezpieczeństwa online, czyli przenoszą informacje w odległe centra archiwizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps