Błąd w KPiR? Sprawdź co zrobić

KPiR, czyli podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to jak sama nazwa wskazuje ewidencja, do której wpisuje się przychody i rozchody firmy. Nierzadko przedsiębiorcy decydują się prowadzić ją sami – w ten sposób mają wszystko pod kontrolą i mogą trochę zaoszczędzić. Ale każdy medal ma przecież dwie strony…

bledywkpir

Gdy prowadzisz księgę sam

Owa „druga strona” to oczywiście błędy, pojawiające się często w trakcie prowadzenia księgi. Mogą być one efektem nie tylko naszej nieuwagi, ale i niekompetencji, dlatego jeśli wypełnianie KPiR nas przerasta, lepiej zwróćmy się o pomoc do specjalisty, np. zawodowej księgowej. Gdy jednak zdecydujemy się prowadzić ją samodzielnie, musimy być szczególnie ostrożni.

KPiR składa się aż z 16 kolumn, z tego też powodu częstym błędem jest wpisywanie danych nie do tej kolumny co trzeba. Najczęściej nieprawidłowości zdarzają się w księgach prowadzonych odręcznie. Pewną pomocą może być dla nas specjalne oprogramowanie komputerowe, warto też dowiedzieć się o księdze jak najwięcej (zajrzyj np. na stronę VAT-R). Aplikacje przeznaczone do prowadzenia ksiąg podatkowych mogą nas uchronić zwłaszcza przed błędami rachunkowymi.

Unikać należy nie tylko błędów obliczeniowych, ale i ortograficznych. Uzupełniana na podstawie wiarygodnych dowodów (rachunków czy faktur) księga powinna odznaczać się również terminowością (chodzi o podawanie rzeczywistych terminów przychodów i rozchodów). Pamiętajmy też, że KPiR należy prowadzić wyłącznie w polskim języku oraz walucie.

Sprawdzania nigdy dosyć

A co, gdy zauważyliśmy jakiś błąd? Oczywiście poprawmy go jak najszybciej, ale nie przy użyciu gumki czy korektora, ponieważ wpisy mogą zostać wówczas zakwestionowane podczas kontroli ze strony uprawnionych do tego organów. Dlatego też błąd należy przekreślić (ale tak, aby zapis był widoczny), nanieść odpowiednią poprawkę oraz umieścić obok niej podpis i datę wprowadzenia korekty.

Nie możemy się wahać w kwestii usunięcia błędu (wątpliwości, czy pozbyć się pomyłki pojawiają się np. gdy kwoty podatków do zapłaty są na daną chwilę właściwe), ponieważ na takie rozważania może sobie ewentualnie pozwolić urzędnik skarbowy, ale nie przedsiębiorca.

W przypadku wykazania nieścisłości urząd skarbowy ma prawo nałożyć na nas karę finansową. Wiedzmy, że nierzetelne prowadzenie księgi (np. w sytuacji, gdy podatnik nie wpisze do niej wszystkich faktur, bądź gdy brakuje dokumentacji potwierdzającej wpisy) może stać się podstawą do jej odrzucenia.

Trudno sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie firmy bez poprawnie prowadzonej Księgi Przychodów i Rozchodów. Ale chociaż błędy w firmowych dokumentach nie powinny się przytrafiać, to jednak pamiętajmy, że nikt z nas nie jest nieomylny.

prowadzeniekpir

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps