Co nam daje wspólne zeznanie podatkowe?

zeznanie podatkoweCoroczne zeznania podatkowe składają wszyscy Ci, którzy w danym roku kalendarzowym uzyskali jakikolwiek dochód. Mało kto wie, że zeznanie podatkowe można także złożyć wraz z małżonkiem i otrzymać z tego tytułu dodatkowe pieniądze.
Wspólne rozliczenie nie składamy na osobnych deklaracjach, ale w jednym dokumencie. Same ulgi i odliczenia są naliczane dla każdej z osób rozłącznie. Podatek płaci się jednak jako podwójną kwotę ustaloną od połowy łącznej kwoty wszystkich dochodów małżonków.

Co nam właściwie daje wspólna możliwość rozliczenia?
Kiedy jest ono rzeczywiście korzystne:

  • Jeśli jeden z małżonków zarabia „zbyt dużo” w rozumieniu naliczanego podatku i przypisana jest mu wyższa stawka w wysokości 18% lub 32%, wspólne rozliczeni może wówczas zmniejszyć procentowo podatek VAT,
  • Jeśli jeden z małżonków nie zarabia nic, a drugi dużo bo ponad 100 tys zł., wówczas dochód zostaje opodatkowany według stawki 18%.

Kto może się rozliczyć wspólnie z małżonkiem:

  • przede wszystkim osoby, które pozostawały w poprzednim roku w ustawowej wspólnocie majątkowej, musi to być co najmniej przez 12 miesięcy kalendarzowych, zatem jeśli takie osoby weszły w związek małżeński w czerwcu to rozliczyć się wspólnie będą mogły dopiero w przyszłym roku, podobnie sytuacja wygląda w przypadku rozwodów.
  • Nawet jeśli rozpad małżeństwa nastąpi w grudniu poprzedniego roku to deklaracji nie możemy złożyć wspólnie.

Uwaga, jeśli osiągamy różne źródła dochodów i część jest uzyskiwana na zasadach ogólnych to również nie może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
Rozliczenie łączne jest możliwe także w wypadku, gdy jeden z małżonków nie miał żadnych dochodów.

Strata to inaczej brak dochodów małżonka, nie odliczamy jej od dochodów drugiego małżonka. Stratę ściśle wiąże się z osobą, której dotyczy nie można zatem kompensować jej z dochodami drugiego małżonka.

Co zrobić?
Należy złożyć pisemne oświadczenie wskazując w nim formę rozliczenia jaką przyjmujemy. Ogólnie wszystko polega na zaznaczeniu odpowiedniego kwadracika. Nie możemy jednak przekroczyć terminu podanego odgórnie na składanie deklaracji, zazwyczaj jest to 30 kwietnia.

Co z podpisem?
Na złożonej deklaracji wystarczy w zupełności podpis jednego z małżonków pozostającego we wspólnocie majątkowej. Należy jednak pamiętać, że to on będzie w pełni odpowiadał za ewentualne błędy w zeznaniu.

W tym rodzaju zeznania nie ważne jest, czy zamieszkujemy teren Rzeczpospolitej, czy inne państwo członkowskie Unii Europejskiej. Nawet jeśli jeden z małżonków rozlicza się w Polsce, a drugi w innym państwie.

Wspólne rozliczenie majątkowe to głównie mniej dokumentów, które i tak trzeba złożyć. Lepiej zatem zrobić to raz, pod warunkiem, że jest to możliwe ustawowo i mieć problem z głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps