Co to jest workflow?

W dosłownym tłumaczeniu workflow oznacza przepływ pracy. Jest to określenie na pewien model pracy, system pracy, który uległ automatyzacji w całości lub w części. Poszczególne zadania, etapy projektów lub informacja są przekazywane od jednego pracownika do drugiego. Termin ten odnosi się także do oprogramowania, które umożliwia pracę grupową. System użytkowany jest zarówno przez sektor prywatny jak i publiczny. Nie wymaga instalacji na komputerze, wystarczy wykupić dostęp do odpowiedniej strony internetowej i dokonać rejestracji, bo oprogramowania działa przez przeglądarkę. Wiążą się z tym korzyści – system nie „zabiera” pamięci na dyskach, pracownicy mogą z niego korzystać z dowolnego miejsca na ziemi, pod warunkiem posiadania dostępu do internetu.

Oprogramowanie workflow umożliwia przede wszystkim gromadzenie danych w postaci dokumentów elektronicznych (skanów dokumentów papierowych, elektronicznych faktur, dokumentów prawnych, informacji, projektów) oraz łatwy dostęp do tych zasobów. Jest to możliwe dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów. W praktyce zastosowanie tego obiegu jest dosyć elastyczne, ponieważ system można dopasować do wymagań firmy, na przykład można zablokować dostęp do części poufnych dokumentów niektórym pracownikom.

Dzięki zastosowaniu workflow korzystają i pracodawca, i pracownicy, ponieważ usprawnia i przyspiesza pracę. Kadra już nie musi borykać się z dziesiątkami nieaktualnych plików, ponieważ system pilnuje tego, aby zadania były wykonywane w odpowiedniej kolejności, w ustalonym terminie, w określonej formie. System monitoruje i zapisuje wszystkie zmiany dokonywane przez użytkowników, których może istnieć nieograniczona ilość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps