Czy państwo pomaga młodym przedsiębiorcom?

Ciągle słyszymy narzekania na to, że w Polsce żyje się ciężko, że administracja państwowa jest uciążliwa, bo załatwienie każdej sprawy to wielogodzinne stanie w urzędach, że podatki są niewspółmiernie wysokie w porównaniu z zarobkami. Czy oby nie za bardzo przesadzamy? Może nie zauważamy, że istnieją pewne udogodnienia, z których nie zawsze potrafimy skorzystać?

 

Polska, odkąd wstąpiła w szeregi krajów należących do Unii Europejskiej, jest jej beneficjentem, i to na dużą skalę. Dotacje na przeróżne projekty są przeznaczone nie tylko na budowanie dróg, remont zabytków czy ochronę środowiska, ale również na wsparcie dla ludzi – między innymi program Kapitał Ludzki wspiera osoby, które chcą wejść na rynek pracy. Środki finansowe z unii dostają także osoby, które założą działalność gospodarczą, pod warunkiem, że spełnią określone kryteria – w grupie uprzywilejowanej są kobiety, które urodziły dzieci, ludzie do 25. roku życia oraz kobiety po 50. roku życia. Trzeba tylko złożyć w Urzędzie Pracy odpowiedni wniosek i przedstawić biznesplan.

Świeżo upieczeni właściciele firm mają także preferencyjne składki, które należy odprowadzać do państwa. Płacą mniej za ubezpieczenie społeczne przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy. Ponadto mogą zawiesić funkcjonowanie firmy nawet na rok, a potem ponownie reaktywować jej działanie. W tym czasie nie muszą opłacać składek.

Urzędnicy mają na uwadze to, że młodzi ludzie nie wyobrażają sobie już świata bez komputerów i chcą jak najwięcej spraw załatwić za pośrednictwem internetu. Dlatego od połowy 2011 roku można zarejestrować działalność na stronie internetowej CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to spis wszystkich firm działających na terenie Polski. Ponadto możliwe jest posługiwanie się fakturami elektronicznymi, które znacznie usprawniają pracę biura i obniżają koszty prowadzenia rachunkowości, bo zamiast papierowego dokumentu można wysyłać klientom e-faktury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps