Czy szyfrowanie danych to skuteczny sposób ich zabezpieczenia?

Zabezpieczenie formowych danych to niezwykle ważny element struktury informatycznej każdej firmy. Bardzo prostym, często stosowanym tu rozwiązaniem, jest ich zaszyfrowywanie. Czy jednak jest to praktyka skuteczna?

Jeżeli mówimy o bezpieczeństwie informacji przede wszystkim mamy na myśli dbanie o ich poufność. Poprzez szyfrowanie możemy nadać danym charakteru właśnie poufności. To jednak nie wszystko.

Na bezpieczeństwo danych wpływają również takie cechy jak dostępność i integralność. To tu właśnie, w przypadku niewłaściwego szyfrowania, pojawić mogą się niepożądane niespodzianki.

Zacznijmy od wspomnianej „dostępności”. Jeżeli dane są zaszyfrowane, wówczas w bardzo prosty sposób możemy je zabezpieczyć przed osobami niepożądanymi, niestety jednak, czasem również przed sobą. Koniecznie więc musimy wybrać odpowiednie techniki szyfrowania.

Po pierwsze, nie wolno zapomnieć o stworzeniu kopii w bezpiecznym miejscu, w którym nawet nie dokumenty nie będą musiały być dodatkowo szyfrowane.

Po drugie – właściwe przechowywanie klucza szyfrującego. Chodzi bowiem przede wszystkim o tym, aby osoby niepowołane nie miały łatwego dostępy do danych, a jednocześnie, jeżeli nam będą one potrzebne, żebyśmy w każdej chwili mogli je rozszyfrować, nawet gdy hasła zapomnimy.

Co tyczy się integralności. Należy uważać na to, aby szyfrowanie nie wprowadziło zmian w danych, które nie były by autoryzowane. Tym bardziej, jeżeli zdarzy się to całkowicie niekontrolowanie. Najczęściej szyfrowanie zabezpiecza przed utratą integralności, jednak zawsze mogą wydarzyć się tu sytuacje niepożądane. Zdarzyć się tak może w przypadku, gdy stosujemy różne mechanizmy ochrony danych. Wtedy właśnie, zmiana w jednym miejscu może zaszyfrować całość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps