Daty, o których pamiętać musi każdy przedsiębiorca

ważne datySamodzielne prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami, o których absolutnie nie możemy zapomnieć.

Złożenie druku CEIDG, to dopiero początek, którego końcem jest otrzymanie REGONU. Od tego momentu, w każdym kolejnym miesiącu musimy pamiętać o kilku ważnych datach. Każdy sumienny przedsiębiorca powinien wpisać je sobie na stałe do swojego kalendarza.

Opłaty przesyłane do ZUS-u

I tak, jeżeli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, czyli nie zatrudniamy żadnych pracowników, do 10 każdego miesiąca uregulować musimy składki ZUS (ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, a także Fundusz Pracy). Jeżeli w naszej firmie jesteśmy również pracodawcami, wówczas czas dokonania tejże wpłaty wydłuża się do 15.

Opłaty przesyłane do Urzędu Skarbowego

W przypadku, gdy rozliczamy się również z podatku dochodowego, tu opłaty uiścić należy do 20 dnia każdego miesiąca.

Gdy podczas zakładania działalności zdeklarowaliśmy się jako płatnik VAT-7, czyli jesteśmy tak zwanymi „vatowcami”, wówczas do 25 dnia miesiąca, należy zrobić przelew do Urzędu Skarbowego.

Wymienione powyżej daty, to absolutnie najważniejsze punkty w terminarzu każdego przedsiębiorcy, poza tym jednak powinniśmy pamiętać o terminowości również w kontaktach z naszymi klientami. Zawsze „na czas” powinniśmy wystawiać faktury, jak również je regulować, czyli opłacać.

Jeżeli nie zatrudniamy księgowej, która pomogłaby nam w wszystkich tego typu formalnościach, z pewnością bardzo korzystnym okaże się skorzystanie z jednego z dostępnych bezpłatnie programów internetowej księgowości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps