Dlaczego komercyjne oprogramowanie jest lepsze od Open Source?

Które oprogramowanie jest lepsze dla biznesu? Wolne i darmowe na którym pracują różni ludzie czy może komercyjne, które zapewnia rozwój? Zacznijmy od krótkiej charakterystyki obu oprogramowań.

050-701

Otwarte oprogramowanie- (open source) to odłam ruchu wolnego oprogramowania (free software). Charakteryzuje się ono przede wszystkim darmowym dostępem, a także może być sprzedawane i wykorzystywane komercyjnie. Możliwe jest wykorzystanie bezpłatnej wersji open source jako  sposobu na zachęcenie do kupna bardziej rozbudowanej wersji dostarczanej na licencji komercyjnej. Niektóre firmy pobierają opłatę tylko i wyłącznie za pobranie najnowszej wersji.

Oprogramowanie zamknięte (komercyjne)– objęte restrykcjami, które dotyczą używania kopiowania, a także weryfikacji i rozpowszechnienia bez kodu źródłowego. Taki rodzaj oprogramowania jest sprzedawany przez osoby, które zostały upoważnione przez producenta. Za przykład może posłużyć firma Microsoft, która sprzedaje miliony licencji na swoje oprogramowanie i  jednocześnie rzadko udostępnia jakiekolwiek jego źródła.Oprogramowanie tego typu może być sprzedawane jako komercyjne lub dostępne za darmo jako freeware. Dystrybutorzy tego typu oprogramowania mają większą kontrolę nad tym, w jaki sposób jest on wykorzystywany przez użytkowników. Ten rodzaj aplikacji wydaje się być idealnym oprogramowaniem dla firm. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. W przypadku darmowych rozwiązań poufność prowadzonych działań nie jest dobrze chroniona. Wiadomym jest, że za bezpieczeństwo trzeba płacić- odpowiednie szyfrowanie danych uchroni nas przed niespodziewanym wyciekiem chronionych informacji.

Kolejnym argumentem świadczącym za jest ogromny wybór. Istnieje bardzo wiele katalogów oprogramowania, które oferują różne typy programów. Można ich użyć w celu zwiększenia ogólnej wydajności w firmie i w domu. Programy te zostały przecież opracowane przez osoby, które posiadają pewnego rodzaju doświadczenie w środowisku biznesowym.

Następną zaletą oprogramowania komercyjnego jest możliwość sprawdzenia go przed zakupem. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że nie każde oprogramowanie będzie tym idealnym. Niektóre mogą być albo zbyt skomplikowane albo zbyt proste tj. zawierać za mało potrzebnych funkcji. Dlatego warto dobrze zapoznać się z oprogramowaniem przed podjęciem zobowiązania kupna.

050-SEPROADAPT-01

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps