Druga ręka na rynku nieruchomości, czyli na co należy uważać?

Zdecydowałeś, że kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego. Znalazłeś już nawet ofertę mieszkania. Czy jednak wiesz, jak upewnić się, czy wszystko jest  z nim ok?

Mieszkania z rynku wtórnego cieszą się dużą popularnością na rynku polskim. Przede wszystkim za ich kupnem przemawia często niższa cena oraz to, że mamy namacalny widok, tego co kupujemy. Z rynkiem pierwotnym bywa w tej kwestii różnie, niekiedy kupujemy dziurę w ziemi, która bądź co bądź nie wygląda zbyt efektownie.

Niestety jak się okazuje. radość w momencie zakupu mieszkania niekiedy potrafi mocno pomniejszyć nasze realne postrzeganie rzeczywistości. Kupujemy coś, co przecież jest warte nawet kilkaset tysięcy złotych bez skonfrontowania oferty z fachowcami. Skąd bowiem wiedzieć, czy aby wraz z mieszkaniem nie kupujemy ogromnego długu?

W podjęciu słusznej decyzji bardzo często pomocne okazują się biura nieruchomości. To one wiedzą jak rozmawiać ze sprzedającymi, jak skontrolować formalności i jak negocjować cenę.

Zanim kupisz? Czyli kilka praktycznych porad agentów nieruchomości:

Podstawa to dobre rozeznanie w księdze wieczystej naszej przyszłej nieruchomości, możemy sprawdzić zapisane  w niej dane osobiście lub przy pomocy sądu, w księdze należytą uwagę należy poświęcić hipotece, egzekucjom oraz temu, kto obecnie posiada prawa do danej nieruchomości,

Drugim krokiem jest sprawdzenie, czy właściciel nie zalega z opłatami za lokal. Trzeba sprawdzić też, czy nie zalega z opłatami za prąd, wodę czy ogrzewanie,

W umowie przyrzeczonej koniecznie zwróćmy uwagę na zobowiązanie kupującego do odbioru mieszkania i uiszczenia zapłaty, oczywiście treść umowy powinniśmy skonsultować z prawnikiem, który zadba o odpowiednie zabezpieczenie obu stron transakcji.

Jeśli masz czas, możesz także zrobić własny wywiad środowiskowy. Przejdź się po sąsiadach, zapytaj o opinię o właścicielu mieszkania. Być może dowiesz się czegoś ciekawego. Kto bowiem wie o tobie więcej niż przyjazna sąsiadka zza ściany?

Jeśli szukasz podobnych wpisów zajrzyj tutaj: http://pioropolis.pl/dom-i-ogrod/nieruchomosci/z-biurem-a-jednak-bez-prowizji.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps