Gdzie szukać pracowników?

rozmowa o praceJesteś szefem większej lub mniejszej firmy i szukasz pracowników? Teoretycznie nie powinno być z tym większych problemów, przecież na rynku ciągle ktoś szuka pracy. No tak pytanie tylko czy wystarczy Ci jakikolwiek pracownik czy szukasz specjalisty, kogoś kto rzeczywiście będzie przydatny w firmie. Od czego zatem rozpocząć takie poszukiwania by nie okazało się za chwilę, że znowu będziemy musieli ogłaszać rekrutację?

Jednym z najpopularniejszych źródeł jest Internet. Najkorzystniejsze w Internecie jest to że, jest to baza praktycznie darmowa, do której każdy może zajrzeć i którą odwiedza się najczęściej. Gdzie warto zajrzeć? Na pewno przydatne mogą być dla nas wszelkie branżowe portale, serwisy, witryny, fora czy blogi na których udzielają się pracownicy bądź ludzie poszukujący pracy. Najczęściej na tych wszystkich portalach, czy blogach możemy ogłaszać wakaty za darmo.

Wystarczy założyć swoje konto na danym serwisie. Jeżeli prowadzimy własną stronę internetową warto pokusić się o założenie osobnej zakładki z ogłoszeniami o pracę. Wówczas każdy kto nas odwiedzi od razu będzie mógł dowiedzieć się o ofercie. W ten sposób oszczędzamy także czas na przeszukiwanie różnych stron, zapewniamy także przesyłanie do swojej bazy CV wyłącznie takich, które są odpowiedzią na skonkretyzowane oferty.

Innym miejscem, gdzie również warto zajrzeć oraz warto zamieścić ogłoszenie o wolnym miejscu pracy w naszej firmie jest prasa. Jeszcze kilka lat temu to właśnie za jej pośrednictwem ludzie najczęściej poszukiwali pracy, dzisiaj to się już nieco zmieniło. Nadal jednak część ogłoszeń widnieje właśnie w dodatkach do gazet zamieszczanych specjalnie np. raz w tygodniu. Ogłaszaj zatem oferty także w prasie, możesz także w tym bezpłatnym.
Pamiętajmy, że osoby szukające pracy nie zawsze w danej chwili mają bowiem dostępu do Internetu.

szklany biurowiec

Tradycyjnym i sprawdzonym źródłem są także znajomi i poczta pantoflowa. Warto zapytać po prostu osoby z rodziny czy znajomych, może akurat ktoś godny plecenia szuka pracy. W małych i średnich firmach jest to nadal najczęstsze rozwiązanie. Oczywiście praca po znajomości czasem bywa wytykana palcami. Jednak patrząc na to przez swój pryzmat. Czy będąc szefami nie wolelibyśmy zatrudnić kogoś zaufanego? Zapewne jest to bezpieczniejsze rozwiązanie.

Innym argumentem przemawiającym za takim rodzajem zatrudnienia jest to, że po prostu wolimy dać zarobić jakiemuś krewnemu czy osobie z rodziny, która akurat tych pieniędzy potrzebuje.

Jest również prawdopodobieństwo, że osoba, która nas zna będzie pracowała lojalniej i rzetelniej.

Podczas poszukiwań możemy także skorzystać z pomocy biura karier. W bazie takiego biura znajdują się głównie studenci oraz absolwenci studiów. Wystarczy wysłać formularz zgłoszeniowy i ustalić w nim wszystkie kryteria, a biuro automatycznie odeśle nam dane do odpowiedniego kandydata. W ten sposób lepiej możemy ocenić kompetencje pracownika.

Jeszcze innym rozwiązaniem są targi pracy. Jest to bardzo dobra okazja do bezpośredniego kontaktu z osobą poszukującą pracy. Wówczas możemy porozmawiać z dana osobą, poznać jej kwalifikacje, czy zainteresowania. Dodatkowo oszczędzamy czas na rozmowach kwalifikacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps