Jak określić swój cel zawodowy

Mieć wyznaczony jasny cel i konsekwentnie do niego dążyć – oto marzenie niejednej osoby… Lecz zamiast zająć się jego określeniem, zwykle ciągle frustrujemy się tym, że go nie mamy i popadamy w błędne koło… Zobacz, jak możesz to zmienić.

jak okreslic cele zawodowe

 

W czym tkwi problem?

Myślisz, że pytanie: „Jakie są Pana/Pani cele zawodowe?” padnie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Nawet jeśli rzeczywiście tak będzie, to i tak powinno nam ono towarzyszyć w trakcie całej naszej ścieżki zawodowej. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić, czy zajmowane stanowisko spełnia nasze oczekiwania (a jeśli nie, to dlaczego tak się dzieje?) oraz czy planujemy swoją karierę zawodową w świadomy i przemyślany sposób. Niestety, przy tej okazji nie obejdziemy się bez gruntownej samooceny. Bądźmy wobec siebie szczerzy i obiektywni – samoocena nie jest może najprzyjemniejszym doświadczeniem, ale rezygnując z niej trudno w ogóle ruszyć do przodu. Skupmy się nie tylko na tym, co chcemy osiągnąć, ale i tym, co już nam się udało. A jeśli zawiedliśmy lub do tej pory nie zrealizowaliśmy się wystarczająco? Takie trudne pytania również wymagają rzetelnej analizy, by wyeliminować podobne błędy w przyszłości. Dopiero teraz możemy się zabrać za dokładną identyfikację naszych celów.

Koncepcja S.M.A.R.T.

Jak określić cel i to nie tylko ten zawodowy? Na pewno bardzo pomocna będzie tu koncepcja S.M.A.R.T. (ang. simple, measurable, achievable, relevant, timely), która wyjaśnia, jakimi cechami powinien się odznaczać każdy poprawnie sformułowany cel. A zatem musi być on: prosty (nie powinniśmy mieć większych kłopotów z jego zrozumieniem), mierzalny (tak, aby wyrazić stopień jego realizacji w liczbach), osiągalny (czyli realistyczny), istotny (musi być zdecydowanym i krokiem naprzód) oraz określony w czasie (chodzi o dokładnie określony limit czasowy, w jakim zamierzamy go zrealizować). Istnieje także inne, alternatywne tłumaczenia poszczególnych elementów owej koncepcji:

S – jak szczegółowy (bądź specyficzny),
A – jak atrakcyjny (bądź ambitny),
R – jak realny.

Cele to bardzo indywidualna kwestia, ale te odkreślone za pomocą metody S.M.A.R.T. mają większe szanse na realizację, ponieważ w dogłębny sposób zastanawiamy się nad tym, co (i kiedy) zamierzamy osiągnąć, a tym samym bardziej angażujemy się w sam proces wykonywania przyjętych przez nas założeń. W realizacji celów pomaga wreszcie coaching, czyli pokrótce „Sztuka wspierania ludzi pragnących przekształcić marzenia w cele i podejmować wysiłek ich realizacji”. Dzięki wsparciu tzw. coacha, osoba osiąga wcześniej założone cele, wykorzystując do tego chociażby zdobyte uprzednio umiejętności.

okresl swoj cel

Nie zapomnij o motywacji

Czasem pomimo tego, że określiliśmy nasze cele bardzo dokładnie, trudno nam się zabrać do ich realizacji. Z tego powodu warto też wiedzieć, jak się skutecznie zmotywować. Jeśli przyjęliśmy, że cel ma być określony i szczegółowy, to powinniśmy się skupić tylko na tym, co naprawdę ważne na drodze do jego osiągnięcia. Wszelkie zadania do wykonania spisujmy oraz odpowiednio sklasyfikujmy – nie ma sensu marnować energii na to, co w danej chwili nieistotne. Bądźmy konsekwentni i systematyczni, ale także nagradzajmy się nawet za drobne sukcesy. Pamiętajmy też, że istnieją różne czynniki motywujące dla innych osób, dlatego zastanówmy się chwilę, co najbardziej by nas zmotywowało. A zatem, czas wziąć się do pracy i to najlepiej od razu – przecież rozwój naszych kompetencji i kariery zależy właśnie od dobrze zdefiniowanego celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps