Jak się ma e-faktura w Polsce?

Wpis ten zawierać będzie informacje pochodzące z raportu PKPP Lewiatan „E-faktury w Polsce”, które opublikowane zostały na blogu eksperckim http://blog.ifirma.pl/.

Kilka liczb już na sam początek. W Polsce, rocznie wystawia się około PÓŁTORA MILIARDA faktur rocznie i tylko około ośmiu do jedenastu procent z nich przesyłana jest w postaci elektronicznej. Nadal więc, o wiele bardziej popularną techniką jest drukowanie faktur i przesyłanie ich za pośrednictwem przekazu pocztowego. Dane te wpływają na fakt, iż pod względem popularyzacji wykorzystywania e-faktur, jesteśmy w Europie na szarym końcu.

Dość przekonywujące może być tu podliczenie, według którego wynika, że jeżeli tylko w naszym kraju, wszystkie faktury wysyłane byłyby e-mailem w formie elektronicznej, tym samym uratowalibyśmy od wycinki aż 255 tysięcy drzew rocznie.

Z przeprowadzonych badań jasno wynika, że nie wszyscy przedsiębiorcy w Polsce zdają sobie sprawę z zalet e-faktur. Nie wiedzą, że jest to dla nich wygodne rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić czas.

W roku 2011 weszły w życie nowe rozporządzenia prawne dotyczące wykorzystywania właśnie e-faktur. Mimo wszystko, niektórzy przedsiębiorcy nadal są nieco sceptyczni, jeżeli chodzi o autentyczność takich faktur i ich respektowania przez urzędy. Takie osoby stanową aż 69% przedsiębiorców wystawiających faktury.

Niechętnie korzystamy z tego typu ułatwień również z tego powodu, że zmiana systemu wysyłania faktur wymagałaby przeprowadzenia szkolenia pracowniczego w tym zakresie, jak również zgody wszystkich kontrahentów, na przyjmowanie faktur właśnie w postaci elektronicznej.

Tylko 13% badanych chętnie zrezygnowałoby z papierowych faktur.

Mimo wszystko, polscy przedsiębiorcy powoli przekonują się do korzystania z elektronicznej formy dokumentów. Aby ten proces przyspieszyć, PKPP Lewiatan, powołała Koalicję „Wybieram e-fakturę”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps