Jak założyć firmę. Krok 1.

Założenie własnej działalności gospodarczej to poważna decyzja wymagająca przemyślenia wszystkich za i przeciw. Jeżeli już po stronie „za” pojawi się znacznie więcej plusów, to znaczy, że trzeba zająć się formalnościami. Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem na drodze prowadzącej Kowalskiego do prowadzenia firmy-kury znoszącej złote jajka jest złożenie wniosku o wpisanie jego działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do 1 lipca 2011 roku petent zgłaszał się do urzędu gminy / miasta, w którym był zameldowany i wypełniał odpowiedni formularz. Jednak wbrew pozorom nasze państwo stąpa twardo po ziemi, co więcej kroczy naprzód, dlatego teraz można ułatwić sobie życie. Wystarczy posiadać dostęp do komputera z internetem i dokonać wpisy on-line. Jeżeli petent posiada elektroniczny podpis kwalifikowany weryfikowanym certyfikatem lub profil zaufany ePUAP, to nie musi ruszać się z domu. Wypełnia dokument wymaganymi informacjami i wysyła do CEIDG. Na skrzynkę mailową otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku, który jest rejestrowany najpóźniej następnego dnia roboczego. Jeżeli Kowalski nie posiada elektronicznego podpisu ani profilu zaufanego, może uzupełnić formularz na ekranie komputera, wydrukować go i dostarczyć do dowolnego (naprawdę, nie żartuję), dowolnego urzędu gminy lub miasta. Urzędnicy zadbają o wprowadzenie danych do systemu. Wpisanie na listę jest obowiązkowe i bezpłatne. Pod względem ułatwiania życia petentom i wdrażania nowych technologii do zmurszałych struktur administracyjnych, rok 2011 jest przełomowy.

Złożenie wniosku jest równoznaczne z żądaniem wydania numeru REGON oraz NIP. Jednocześnie Kowalski wybiera formę opodatkowania i zgłasza się do ZUS /KRUS. To wszystko za pośrednictwem jednego formularza CEIDG. Najpóźniej po miesiącu otrzymuje list z numerem REGON. Numer NIP pozostaje niezmieniony – staje się numerem firmy. W przypadku, gdy Kowalski zakłada spółkę, musi w Urzędzie Skarbowym złożyć osobny druk NIP-2 oraz NIP D. musi także zdecydować, czy chce zostać podatnikiem VAT.  Istnieje obowiązek opłacania VAT-u, jeżeli przychody firmy przekraczają 50 tysięcy złotych rocznie. Jeżeli Kowalski chce być VAT-owcem, składa w Urzędzie Skarbowym druk VAT-R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps