Jak założyć firmę? Krok 3.

Wyrabiać pieczątkę czy nie? Ta decyzja pozostaje w gestii Kowalskiego. Urzędy nie wymagają posiadania pieczęci, ale czasem zdarza się, że banki nie chcę świadczyć usług firmom, które jej nie posiadają. Poza tym dokument z przystawioną pieczątką na wygląda bardziej profesjonalnie, więc robi dobre wrażenie na klientach. Powinny się na niej znaleźć: pełna nazwa firmy, jej adres i telefon (ewentualnie także faks) oraz numery NIP i REGON.

Nie istnieje także obowiązek zakładania firmowego konta bankowego. Transakcji można dokonywać gotówką lub bezgotówkowo przez konto osobiste. Chyba że wartość transakcji przekracza 15 tysięcy euro. Jeżeli Kowalski zakłada firmowe konto musi poinformować o tym Urząd Skarbowy oraz ZUS.

Jeśli Kowalski nie jest w stanie sam zająć się wszystkimi sprawami, zatrudnia pracowników. Musi o tym fakcie powiadomić Państwową Inspekcję Pracy w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Należy zawrzeć informacje o rodzaju i zakresie profesji. Natomiast na zgłoszenie do Sanepidu mamy tylko 14 dni. Kowalski idzie do wojewódzkiej lub powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, zgłasza rodzaj działalności oraz liczbę pracowników.

Na końcu drogi znajduje się bardzo istotna sprawa a właściwie osoba – księgowa. Dobra księgowa to prawdziwy skarb – pomoże Kowalskiemu rozwiązać problemy, które przeciętnemu zjadaczowi chleba wydają się nie do rozwiązania. Może także pomóc uniknąć płacenia części podatków, doradzić jak odliczać VAT, jeśli Kowalski jest VAT-owcem. Jak taką znaleźć? Najlepiej popytać znajomych, którzy prowadzą działalność od dłuższego czasu. Jeśli są zadowoleni z usług swojej księgowej, to znak, że warto się nią zainteresować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps