Jednoosobowa działalność gospodarcza

Zanim założysz działalność gospodarczą i będziesz sam sobie szefem, przeczytaj, co warto wiedzieć na temat samozatrudnienia.

 

Samozatrudnienie jest coraz powszechniejsze ze względu na niechęć pracodawców do zatrudniania pracowników na cały etat. A to z powodu bardzo wysokich kosztów, jakie musi ponieść pracodawca. Z tego powodu coraz więcej firm współpracuje z osobami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze na zasadzie podwykonawstwa.

Założenie firmy nie jest aż tak skomplikowane jak to się może wydawać. Najpierw składa się wniosek do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić przez internet lub urzędzie. Następnie otrzymuje się numer REGON. Później należy dopełnić formalności w Urzędzie Skarbowym oraz w ZUS-ie. Trzeba wybrać rodzaj opodatkowania, czyli zdecydować, czy chce się być płatnikiem Vat, czy nie.

Jeśli zdecydujemy się na bycie Vat-owcem, to wszystkie transakcje dokonywane przez firmę muszą być udokumentowane fakturami. Sprzedaż każdej usługi lub produktu musi być potwierdzona rachunkiem lub fakturą. Przeważnie klienci detaliczni, będące osobami fizycznymi życzą sobie zwykły paragon, natomiast osoby posiadające firmy – fakturę. Dlaczego? Bo wszyscy Vat-owcy dążą do tego, aby mieć jak najwyższe koszty prowadzenia firmy, aby odpisać je od podatku.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej daje większą swobodę działania, ale jednocześnie zobowiązuje do samodzielnego opłacania składki ZUS. Na szczęście, przedsiębiorcy, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie mogą przez dwa lata od momentu założenia firmy cieszyć się preferencyjnymi warunkami, to znaczy, że opłacają znacznie niższą składkę niż „starzy” właściciele firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps