Kiedy złożyć formularz Vat-r?

Kto i kiedy płaci podatek VAT? Czy warto korzystać ze zwolnienia z tego sposobu opodatkowania? Oto kilka informacji dla początkujących vatowców.

Nowe firmy są zwolnione VAT-u, ale najczęściej rezygnują z tego przywileju. Przed rozpoczęciem działalności, przedsiębiorcy, którzy zamierzają zostać vatowcami, powinni zgłosić to w urzędzie skarbowym na formularzu VAT-r.

 

Terminy dla vatowców

Najpóźniej przed dniem pierwszej usługi opodatkowanej VATem należy złożyć druk do skarbówki. Terminowe złożenie formularza VAT-r pozwala na odliczenie podatku od zakupów. Przed uruchomieniem firmy dobrze mieć już to z głowy. Na podstawie tego dokumentu naczelnik urzędu skarbowego może zarejestrować podatnika i nadać mu odpowiedni status: czynny lub zwolniony. Czynny vatowiec może odpisać podatek od zakupów. Przepisy nie określają, od którego momentu jest się już vatowcem, ale należy przyjąć, że decyduje o tym rejestracja.

O druku Vat-r nie powinni zapominać też Ci, którzy zmienili dane. Żeby je zaktualizować, trzeba złożyć ten formularz w ciągu 7 dni od zmiany.

Kto wybiera VAT?

Jeśli przedsiębiorca planuje współpracę z poważnymi i dużymi klientami, trudno będzie poradzić sobie bez faktur VAT. Firmy, których roczny dochód przekracza 150 tysięcy rocznie nie mają już prawa wyboru. Jeśli działalność nie zakłada dużych inwestycji, można zrezygnować z tej formy opodatkowania.

Obowiązkiem vatowca jest prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów, według której można obliczyć wysokość podatku. Do 25 dnia każdego miesiąca należy uregulować kwotę podatku w urzędzie.

Sposoby na druki

Tradycyjną metodą składania wszelkich druków jest osobista wizyta. To całkiem dobry pomysł, ze względu na to, że urzędnik odbierający dokumenty od razu może wskazać ewentualne błędy. Formularz można wysłać też listem poleconym. Wygodnym rozwiązaniem są interaktywne formularze, które można pobrać z Internetu lub wypełnić w specjalnych programach i kreatorach. Druk VATr trzeba złożyć w urzędzie właściwym dla miejsca prowadzenia działalności. Zresztą tam też należy uregulować kwotę podatku.

Ważne, żeby korzystać tylko z aktualnych druków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps