Koniec ze śledzeniem pracowników na Facebooku. Przynajmniej w USA

 

Coraz powszechniejszą praktyką zarówno w Polsce, jak i na świecie staje się sprawdzanie przez pracodawców kont swoich pracowników (lub potencjalnych pracowników) na serwisach społecznościowych. Wkrótce prawo zakaże takich praktyk, ale póki co – tylko w Kalifornii.

 

Podpisane wczoraj przez gubernatora stanu Kalifornia, Jerry’ego Browna, dwie ustawy regulują relacje na linii pracownik–pracodawca oraz student–uczelnia. Okazuje się bowiem, że coraz większa grupa tych drugich chciała określać swój stosunek do tych pierwszych na podstawie ich konta na serwisach społecznościowych, głównie na Facebooku. Pracodawcy mówili o tym wprost, żądając od zatrudnionych u siebie ludzi dostępu do zawartości tychże profili. Podobne praktyki stosowały uczelnie wyższe w stosunku do kandydatów na studia lub studentów.

 

Nowe prawo zakaże takich praktyk, definiując domaganie się dostępu do prywatnego konta na serwisie społecznościowym jako ciężkie naruszenie prywatności. Nie wolno też będzie wyrzucić pracownika z pracy ani usunąć studenta z uczelni za to, co zamieścił on na swoim profilu.

 

Nowe prawo ma wejść w życie od przyszłego roku, a organizacje społeczne zajmujące się Internetem nawołują do wprowadzenia identycznych przepisów i regulacji także w pozostałych stanach USA.

 

Przydałyby się one zapewne także w Polsce, gdyż od czasu do czasu da się słyszec historie o ludziach wyrzuconych z pracy za to, co w prywatnym czasie zamieszczali na prywatnym profilu. Najgłośniejsza była chyba sprawa nauczycielki, która miała kłopoty z powodu umieszczonego w galerii zdjęcia, przedstawiającego ją z odsłoniętymi plecami. Dyrektorka szkoły najpierw kazała zdjęcie zablokować, a kiedy z tego pojawiły się w pod jej adresem nieprzychylne komentarze, zwolniła nauczycielkę za „szkalowanie dobrego imienia szkoły”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps