Kto składa VAT-r?

Zanim podatnik VAT ruszy ze swoją firmą, powinien ją zarejestrować, najlepiej przed pierwszym dniem działań.

 Małe firmy są zwolnione z obowiązku VAT, ale mimo wszystko często rezygnują z tej możliwości. Natomiast te przedsiębiorstwa, których roczne przychody przewyższają 150 tysięcy złotych mają obowiązek wyboru tego sposobu rozliczania.

 

Kiedy zarejestrować firmę?

Jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży lub innych usług, do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsca prowadzenia firmy, podatnik składa druk Vat-r. Na jego podstawie naczelnik skarbówki rejestruje działalność i nadaje podatnikowi odpowiedni status. Czynny vatowiec korzysta z możliwości odliczenia podatku od zakupów.

Z przepisów nie wynika jasno, od kiedy dokładnie po złożeniu odpowiedniego druku jest się zarejestrowanym podatnikiem. Dlatego przyjmuje się, że data rejestracji jest tożsama z dniem złożenia wniosku.

Formularz VATr służ też aktualizacji danych. Wszystkie zmiany należy zgłosić do 7 dni.

Vat nie dla każdego?

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy współpracują (lub planuja współpracę) z dużymi kontrahentami powinni zdecydować się na ten sposób rozliczania. Wystawienie faktur VAT jest istotnym elementem rozliczania się z klientami.

Firmy, które nie przewidują dużych kosztów i inwestycji nie muszą decydować się na podatek od towarów i usług.

Kwota podatku zależy od danych z ewidencji sprzedaży i zakupów, którą musi prowadzić każdy vatowiec. Jeśli chodzi o terminy wpłat, to jest to każdy 25 dzień miesiąca.

Jak złożyć formularz?

Większość druków jest już dostępna w Sieci. Można je wydrukować i wypełnić ręcznie albo wybrać wygodne formularze interaktywne. Kreatory i darmowe programy zawierają aktualne druki i podpowiadają, jak je uzupełnić. To najszybszy sposób na wypełnianie dokumentów.

 Składając formularz osobiście, można zawsze liczyć na szybką pomoc urzędnika, gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości lub błędy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps