Leasing lepszy od kredytu

Czym jest leasing? Dla kogo jest przeznaczony? Czy się opłaca? Kto jest właścicielem przedmiotu leasingu? Co można wziąć w leasing?

 

Leasing to nie wypożyczenie, to także nie zaciągnięcie kredytu. Leasing jest pewnym sposobem finansowania inwestycji. Polega na tym, że leasingobiorca korzysta z pewnego dobra, które jest własnością leasingodawcy. Oczywiście, leasingodawca nie jest instytucją charytatywną, dlatego pobiera opłaty w postaci rat leasingowych. Umowa wchodzi w życie nie w momencie przekazania przedmiotu, ale w chwili podpisania umowy.

Najczęściej kojarzymy leasing z samochodami. To fakt, że auta są rzeczami, które najczęściej stanowią przedmiot leasingu. Oczywiście, nie są jedynymi dobrami, które można w ten sposób finansować. Nalezą do nich także wszelkie środki transportu, komputery, drukarki i inne akcesoria komputerowe, maszyny potrzebne do produkcji, sprzęt medyczny oraz wszelkiego rodzaju nieruchomości: budynki, grunty, lokale, hale a nawet cały zakład produkcyjny. Nie ma znaczenia czy rzeczy są nowe, czy używane.

Z leasingu korzystają najczęściej małe przedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Dlaczego? Bo leasingodawca, w przeciwieństwie do kredytodawcy, nie wymaga wykazania dużej zdolności kredytowej. Dla osób dopiero zaczynających rozwijać własny biznes, to idealne rozwiązanie. Po spłaceniu rat, dobro przechodzi w posiadanie leasingobiorcy.

Są dwie drogi do wzięcia dobra w leasing – bezpośrednio od producenta lub przez pośrednika. To drugie wyjście jest korzystniejsze finansowo, bo nie trzeba płacić żadnych prowizji pośrednikowi, a przecież im wyższa cena transakcji, tym wyższy procent prowizji. Jednak nie musi to być regułą, bo niektóre firmy leasingowe, prowadzące ścisłą współpracę z producentami, potrafią wynegocjować bardzo dobre ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps