Leasing oprogramowania

Leasing jest jedną z najciekawszych umów cywilnoprawnych, a jego pojawienie się w polskim systemie prawa dało możliwość wielu firmom zaopatrzyć się w składniki, które pozwoliły zwiększyć ich konkurencyjność, podnieść sprzedaż oraz jakość świadczonych usług.

Leasing jest często jedynym rozwiązaniem dla firm, które nie posiadają środków do zainwestowania lub nie chcą zaciągać kredytu lub po prostu nie mogą (po zaostrzeniu zasad przyznawania kredytów jest to bardzo częsty powód). Dzięki leasingowej formie są one w stanie zaopatrzyć przedsiębiorstwo w niezbędne środki, na czas określony w umowie leasingowej i po jej wygaśnięciu ewentualnie odkupić daną rzecz lub z niej zrezygnować.

Forma leasingowa staje się coraz popularniejsza w Europie i w Polsce, czego skutkiem było wprowadzenie przez ustawodawcę również leasingu konsumenckiego, który jednak nie cieszy się tak dużym powodzeniem jak zakładano.
W kwestii nowości na pewno warto wspomnieć o leasingu…oprogramowanie komputerowego.
Chociaż ciężko to sobie wyobrazić, to jednak programy są tak samo związane prawami własnościowymi jak rzeczy, więc podlegają regulacji zawartej w Kodeksie Cywilnym oraz ustawach szczególnych.

Pionierem na tym polu (przynajmniej w Polsce) jest Microsoft, który już do dłuższego czasu proponuje leasing oprogramowania jako doskonałe rozwiązanie dla biznesu.

W ich przypadku oznacza to wykupienie licencji, której długość trwa 3 lata i opłacana jest raz do roku wg stałej ceny zależnej od tego ile komputerów będzie korzystało z owej licencji. Po zakończeniu umowy leasingowej licencja automatycznie wygasa, chociaż może zostać naturalnie przedłużona.

Dzięki temu firmy mogą zaopatrzyć się w profesjonalne, legalne programy w zdecydowanie niższej cenie niż w przypadku ich zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps