Najczęściej popełniane błędy podczas poszukiwania pracy?

cvZnalezienie odpowiedniej pracy nie jest łatwe. Rynek jest przesiąknięty absolwentami różnych studiów z różnymi często bardzo wysokimi kwalifikacjami. Jeśli uda nam się już otrzymać zaproszenie na rozmowę w sprawie pracy to powinniśmy to uznać za ogromny sukces. Wielu bowiem ludzi odpada już na pierwszym etapie rekrutacji, kiedy przyszły szef przegląda nadesłane CV.

Co zatem powoduje, że jedne aplikacje zostają wybrane, a inne wręcz przeciwnie? Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas rekrutacji?

Na początek…

Oceńmy racjonalnie swoje możliwości. Jeśli w ogłoszeniu o pracę wyraźnie widnieją wymagania co do znajomości języka, obsługi danego programu, czy też pełnej dyspozycyjności, to nie przesyłajmy CV, które nie spełniają tych wymagań. Jeśli nawet takie CV przejdzie przez proces rekrutacyjny do następnego etapu to przyszły pracodawca bardzo szybko sprawdzi wszystkie wytyczne. Niepotrzebnie narazimy się tylko na zdenerwowanie i wstyd.

rozmowa o prace

Zadbajmy o wygląd naszego CV. Niech będzie naszą wizytówką, którą możemy się pochwalić a nie powstydzić. Elementy CV na które należy zwrócić uwagę:

  • Brak błędów stylistycznych, gramatycznych i ortograficznych (nasza aplikacja z błędem dyskwalifikuje nas na starcie),
  • Tekst powinien być wyjustowany, wszelkie inne formatowania nie wyglądają dobrze,
  • Aplikacja nie powinna przekraczać dwóch stron znormalizowanego maszynopisu, nie mniej jednak niż połowę strony A4,
  • Najlepiej odbierane są CV w których napiszemy coś oryginalnego o sobie czy swoich zainteresowaniach , jeśli lubimy szydełkować, napiszmy o tym (suche reguły np. zainteresowania: taniec, książka są już dość oklepane),
  • W CV opiszmy również wszystkie dotychczasowe miejsca zatrudnienia, stanowiska, nawet działalność wolontariatu może zostać dobrze odebrana,

Miłym akcentem jest list motywacyjny, nie wszystkie ogłoszenia nakładają wymóg jego wysłania dobrze jest jednak zapisać kilka słów i dołączyć je do dokumentów.

Po przesłaniu dokumentów aplikacyjnych pozostaje nam oczekiwanie na kontakt, ze strony przyszłego pracodawcy. Nie dzwońmy do danej firmy, nie nachodźmy dział rekrutacji. Jeśli nasze dokumenty aplikacyjne się spodobają na pewno ktoś do nas zadzwoni.

Rozmowa kwalifikacyjna

Wreszcie doczekaliśmy się. Otrzymaliśmy telefon z przyszłej pracy. Spotkanie umówione. Co dalej? Zanim wybierzemy się na rozmowę, dowiedzmy się czegoś więcej o danej firmie. Od ilu lat jest na rynku, czym dokładnie się zajmuje, jakie towary i usługi proponuje. Być może takie właśnie pytanie otrzymamy od pracodawcy. Oprócz tego zostaniemy zapewne zasypani pytaniami dotyczącymi naszego stanowiska typu: co by było gdyby oraz jak by się pani/ pan zachował? Przemyślmy sobie wcześniej odpowiedzi na kilka takich pytań. Właśnie na tym etapie rozpoczyna się także ocena kompetencji danego kandydata. Testy oraz zadania z zakresu obsługi programów, komputera czy znajomości danego języka.

Ważnym elementem jest także nasz wygląd. Nie ma się co łudzić pracodawcy bardzo często zwracają uwagę na to jak się wygląda. Na ten aspekt szczególnie powinni zwrócić uwagę wszyscy, którzy rekrutują się do działów obsługi klienta i działów sprzedaży. Tam bowiem pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps