Najlepsza rekrutacja, czyli Assessment Ceter

ACRekrutacja często przypomina spektakl, na którym kandydat usiłuje bezbłędnie odegrać rolę perfekcyjnego pracownika, a rekruter – lepiej lub gorzej usiłuje odsiać aktorstwo od prawdziwych zalet. Sposobem na uniknięcie całej męczącej scenki jest skorzystanie z metody Assessment Center.

Metoda ta znana jest już od wieków, jednak to właśnie w naszych czasach stała się bardzo popularna i jest stosowana przy rekrutacji na bardzo wymagające stanowiska. Podyktowane jest to tym, że duże, liczące się firmy nie chcą sobie pozwolić na kolejne błędy kadrowe, zwłaszcza przy obsadzaniu najistotniejszych stanowisk. Stosując metodę AC, ryzyko popełnienia błędu i wyłonienia nieodpowiednich kandydatów jest stosunkowo niskie, a dzięki wszechstronnej ocenie kompetencji, wybór odpowiedniego pracownika przestaje być wróżeniem z fusów. Więcej praktycznych informacji w tym miejscu.

Obiektywizm to podstawa. Zatrudniając profesjonalistów, przeprowadzających to badanie można spodziewać się jak najlepszych efektów. Osiąga się to dzięki zatrudnieniu profesjonalnych psychologów, socjologów i strategów, a niekiedy i aktorów. Obiektywizm osiągany jest dzięki zastosowaniu różnych technik sprawdzania danej kompetencji, a od tego, kandydatów, cały czas ocenia grupa kilku asesorów. Dzięki wielu zadaniom praktycznym, symulującym prawdziwe sytuacje zawodowe, można w praktyce przyjrzeć się temu, jak kandydat reaguje na stres i jak radzi sobie z rozwiązywaniem problemów. Przed przystąpieniem do każdego badania,  specjaliści opracowują szczegółowe kompetencje, jakie będą przydatne na danym stanowisku i to, jakie zadania będą w stanie je zweryfikować. Dzięki wielości oceniających, różnym zadaniom, a także praktycznemu badaniu określonych kompetencji metoda Assessment Center ma ogromną skuteczność.

Sesja AC zazwyczaj odbywa się w grupach 6-12 osób, obejmując zarówno ćwiczenia w grupach, jak i scenki rodzajowe, prezentacje czy też indywidualne zadania. Sesja trwa zwykle od 1 do 2 dni, a nad całością czuwa grupa wyszkolonych asesorów. Dzięki wielości różnorodnych zadań, kandydaci nie są w stanie przez cały czas grać i udawać kogoś, kim nie są. Wśród przykładowych zadań, występujących na sesjach AC jest np. koszyk zadań, czyli lista zaległych dokumentów i spraw – wówczas, kandydat może wykazać się umiejętnością ustalania priorytetów i błyskawicznego ustalania optymalnego wyjścia z sytuacji i planu działania, Często też prowadzone są dyskusje grupowe – niekiedy także z podziałem na określone role. Często też kandydat jest proszony o przygotowanie prezentacji na zadany temat lub też, w oparciu o dostarczone materiały, za zadanie ma zrobić szczegółowy opis danego case study.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps