Największe firmowe koszmary

backup danychPraca dla wielu osób jest drugim domem, jednak, w każdym domu zdarzają się sytuacje, które mrożą krew w żyłach. Jakie są największe koszmary pracowników i jak sobie z nimi radzić?

Redukcja etatów

Wielu pracowników żyje w nieustannym strachu przed zwolnieniem, a ich praca przepełniona jest ostrożnością i ciągłymi obawami. Jeśli lęk ten jest mobilizujący, nie mamy się czym martwić, problem zaczyna się jednak wtedy, gdy strach ten działa paraliżująco, znacznie obniżając naszą efektywność w pracy. Człowiek zestresowany, często tak skupia się na tym, by się nie potknąć i tak dużo o tym myśli, że rzeczywiście się potyka. Zasada samospełniającej się przepowiedni, doskonale sprawdza się w warunkach zawodowych. Przytłoczony pracownik zaczyna obniżać jakość i wydajność pracy, a to faktycznie zwiększa prawdopodobieństwo zwolnienia. Rozwiązaniem jest skupienie się na „tu i teraz”, bez myślowych wycieczek w przyszłość lub przeszłość. Jeśli coś robimy, to oddajmy się temu w całości i starajmy się zapominać o całej otoczce. Z czasem, efekty takiej pracy staną się naturalnym balsamem na skołatane nerwy i zawodowym asem w rękawie.

Utrata danych

Obecnie większość pracy i dorobku firmy zapisana jest na firmowych komputerach. Jest to bardzo praktyczne, jednak niestety istnieje ryzyko utraty danych. Jednym z największych, pracowniczych koszmarów jest to, że cały projekt, nad którym pracowano przez wiele miesięcy, nagle znika, wraz z wszystkimi danymi z danego komputerach. Laptopy są niestety bardzo awaryjne i często wystarczy chwila nieuwagi by zniszczyć coś, nad czym pracowano od wielu miesięcy. Zainfekowane złośliwym oprogramowaniem czy te wypadek z kawą lub różnice napięć – wszystko to może zniweczyć ogrom pracy. Rozwiązanie jet bardzo proste. Zamiast obawiać się nagłej utraty danych, warto zainwestować w profesjonalny backup danych. Takie rozwiązania regularnie kopiują i gromadzą dane z firmowych komputerów – dzięki czemu, nawet w razie poważnej awarii, wszystkie najcenniejsze dane zostaną uchowane. Brak dobrego backupu danych to dziś firmowe samobójstwo.

Alienacja pracownicza

Nie samymi obowiązkami człowiek żyje i atmosfera w pracy ma ogromne znaczenie dla satysfakcji z pracy. Z współpracownikami spędzamy znaczną część tygodnia, warto więc codziennie spędzać czas wśród przyjaznych i lubiących się ludzi. Każdy obawia się tego, że wkraczając w nowe, zawodowe środowisko, będzie czuł się wyalienowany i nieakceptowany przez pozostałych pracowników. Samotne przerwy, wrażenie, że wszyscy as obgadują czy żartują z nas – wszystko to, może powodować ogromny spadek samooceny i niechęć do pracy. Taka sytuacja może sprawić, że zrezygnujemy nawet z wymarzonej posady. Rozwiązaniem jest spokojne, naturalne nastawienie bez nerwowych reakcji. Nawet jeśli z początku otoczenie reaguje na nas nienajlepiej, nie załamujmy się, nie starajmy się na silę udowodnić, jacy jesteśmy świetni. Po prostu spokojnie to znośmy i wierzmy w to, że wcześniej czy później piętno „nowego”, zostanie zastąpione innym i wtopimy się w otoczenie. Starajmy się nie unikać rozmów, zawsze serdecznie witać się z kolegami i służyć rzeczywistą pomocą. Przede wszystkim bądźmy sobą, bo naturalność sama się obroni – wystarczy szczypta cierpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps