O naturalnych predyspozycjach pracownika

Atmosfera w pracy jest tak samo ważna, jak sama praca, którą wykonujemy. Jeśli dobrze się czujemy w miejscu naszej pracy, to osiągniemy większe zadowolenie z naszej kariery zawodowej. Atmosferę miejsca pracy tworzą ludzie tam pracujący i to od nich, w głównej mierze zależy czy będzie nam się dobrze pracowało. Podobnie przedstawia się sytuacja w kwestii osoby/osób, które będą nami zarządzać.

 

Wielu z nas zna sytuację, kiedy strach przed praca jest silniejszy od wszystkiego innego. Uczucie to może wynikać z natłoku pracy, który nas przygniata i sobie z nim nie radzimy. Pojawienie się tego stanu jest spowodowane także osobą szefa czy szefowej, którzy działają na nas odpychająco – sama myśl o kolejnym dniu pracy przyprawia nas o nerwowe drgawki. Nie powinna dziwić taka sytuacja, bo w wielu miejscach pracy istnieje twarda dyscyplina i mówiąc potocznie, zasada kija i marchewki. Kiedy są wyniki w pracy, które zadowalają naszych podwładnych – jest nagroda, a kiedy nie ma – jest kara. Praca w takich warunkach na dłuższą metę musi być wykańczająca fizycznie i psychicznie.

Całe szczęście, że zostały wypracowane inne koncepcje zarządzania kadrami. Jedną z takich metod jest zarządzanie w oparciu o naturalne predyspozycje. Nasz pracownik powinien wykonywać szereg zleconych przez nas zadań, ale nie możemy go traktować wyłącznie jako trybika w wielkiej maszynie. Powinniśmy dać mu trochę własnej inicjatywy, bo wtedy będziemy mieli okazję, żeby go lepiej poznać. A tym samym odkryjemy jego, może nie talenty, ale możliwości do wykonywania danej pracy. Przyniesie to obopólne korzyści – zadowolonemu z wykonanej pracy pracodawcy, jak i spełnionemu pracownikowi.

Uściślając temat uczciwie należy przyznać, że ta metoda jest dość zajmująca dla menadżera. Otóż, człowiek taki zajęty wieloma innymi sprawami nie będzie miał czasu mierzyć talentów swojego pracownika. Taka sytuacja może obniżyć moce przerobowe firmy. Dobrze wobec tego by było, jeśli to sam pracownik wiedział, jakie są jego silne i słabe strony. Wyraził jasno, w jakiej dziedzinie ma ograniczenia, a w jakiej zacznie przenosić góry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps