Ryczałt ewidencjonowany – dla kogo?

Ryczałt ewidencjonowany to popularna forma opodatkowania działalności gospodarczej. Podatek w takiej formie mogą opłacać przedsiębiorcy indywidualni, spółki cywilne lub jawne.

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać się za pomocą ryczałtu powinni złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w tej formie i złożyć je do naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego. Terminem złożenia takie oświadczenia jest dzień poprzedzający rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jeśli działalność jest prowadzona w formie spółki, stosowne oświadczenie muszą złożyć wszyscy tworzący ją wspólnicy.

Za pomocą ryczałtu mogą rozliczać się przedsiębiorcy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, osoby wykonujące wolny zawód wymieniony w odpowiednim katalogu, osoby duchowne oraz takie, które będąc osobami fizycznymi osiągają przychód z tytułu najmu, podnajmu lub dzierżawy.

Z opodatkowania przychodów w formie ryczałtu nie skorzystają podatnicy rozliczający się na kacie podatkowej, zwolnieni z podatku dochodowego lub tacy których wyroby podlegają podatkowi akcyzowemu. Ryczałt ewidencjonowany nie jest również przeznaczony dla osób, które przed wyborem tej formy opodatkowania w danym roku podatkowym prowadzili działalność na zasadach ogólnych lub tacy, którzy będą wykonywać ten sam rodzaj usług, który wykonywali w ramach stosunku pracy w jakim pozostawali przed rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej.

Ponadto ryczałt nie jest przeznaczony dla podatników prowadzących aptekę, lombard, kantor lub takich którzy wykonują wolny zawód niefigurujący w odpowiedniej ustawie lub handlujących częściami pojazdów mechanicznych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps