Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe?

Świeżo upieczeni przedsiębiorcy, jeszcze rozczarowani rzeczywistością braku „jednego okienka” przy zakładaniu firmy, muszą podjąć kolejną ważną decyzję, która rzutować będzie na „być albo nie być” ich działalności gospodarczej. Mowa o odpowiedzi na pytanie na co się zdecydować przy prowadzeniu rachunkowości w firmie – na siebie czy na biuro rachunkowe?
Tylko w pierwszej chwili odpowiedź jest jedna, najlepsza – biura rachunkowe. Nasuwa się ona na myśl tym przedsiębiorcom, którzy wolą zapłacić za wykonanie czynności, na których za bardzo się nie znają. Ma to swoje plusy – można spokojnie zająć się prowadzeniem biznesu, zamiast zaprzątać sobie głowę rachunkami, KPIR czy tym co można „wrzucić” w koszty prowadzenia działalności, a co nie. W tym miejscu nie ma również potrzeby bycia na bieżąco z ciągle zmieniającymi się przepisami czy też interpretowania nierzadko zawiłych pism urzędowych. Ta „wygoda” kosztuje, w zależności od liczby dostarczanych do biura dokumentów od stu do nawet kilkuset złotych.
Z tego też względu warto rozważyć prowadzenie księgowości samodzielnie. Nie jest to bardzo skomplikowane, jednak wymaga wdrożenia się w „temat”, co na początku może okazać się czasochłonne. Dodatkowo istnieje konieczność zakupienia programu do fakturowania, bardzo często jednak jest on dołączono do usługi, jaką jest księgowość online. Dzięki temu przedsiębiorca samodzielnie wprowadza konkretne liczby, a program generuje deklaracje samodzielnie. W ten sam sposób powstaje księga przychodów i rozchodów. Korzyścią tego rozwiązania jest przede wszystkim cena – maksymalnie kilkadziesiąt złotych miesięcznie, co oznacza, że można zaoszczędzić od stu do nawet kilkuset złotych. W razie pytań i problemów, pomocą służą wykwalifikowani specjaliści, którzy czuwają w biurze obsługi zwykle 24 godziny na dobę przez cały rok. Minusem samodzielnego prowadzenia księgowości jest odpowiedzialność za ewentualne błędy.
Zdecydowanie się na jedno czy też drugie rozwiązanie wymaga indywidualnego podejścia każdego właściciela firmy. Są tacy, którzy z chęcią przyjmą na siebie ten obowiązek, jednak znajdą się i ci, którzy będą woleli skorzystać z usług zewnętrznej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps