Siła faktury VAT

Faktura VAT ma zastosowanie szczególnie w przypadku umów cywilnoprawnych, gdzie często nie jest wymagana forma pisemna. Wobec tego, faktura VAT zostaje jedynym dowodem zawartej umowy. Staje też jedynym dowodem innych ważnych kwestii, takich jak cena czy termin płatności. Kwestią pozostaje pytanie, jak i kiedy faktura VAT może wpływać na zawartą umowę.

Faktura VAT jak umowa

Faktura to dokument księgowy, dzięki której następuje rozliczenie niezbędne dla celów podatkowych. Może spełniać także inne pomocnicze funkcje, niekoniecznie podatkowe, takie jak wpływ na kształtowanie umowy. Bardzo często wyznacza termin i sposób zapłaty.

Zazwyczaj wszystkie dane na temat naszej transakcji dostępne są na umowie. Faktura VAT równie dobrze może pełnić taką rolę, a jej wystawienie i podpisanie oznacza, że towar jest najwyższej jakości i kompletny. Natomiast w razie problemów z towarem, jest podstawą do ubiegania się o zwrot pieniędzy. To oznacza w praktyce, że faktura VAT jest podstawą do ewentualnej reklamacji Takie przepisy regulują postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 10 lipca 2008 roku.

Faktura VAT ma też zastosowanie w sytuacji, kiedy dany towar został sprzedany, a należność jest jeszcze nieuregulowana. Mówi o tym również postanowienie Sądu Najwyższego. W efekcie, jeśli transakcja została już zrealizowana, jednak w dalszym ciągu sprzedawca nie otrzymał swoich pieniędzy, ma on wtedy prawo do zatrzymania przy sobie towaru, który de facto już sprzedał. Dopiero po uregulowaniu należnej płatności towar trafi do kupującego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps