Składamy zeznanie podatkowe

zeznanie podatkoweRocznej deklaracji podatkowej boimy się zazwyczaj jak diabeł święconej wody. Właściwie nie wiedzieć dlaczego. Wystarczy bowiem dokładnie zaznajomić się z tym jak to robić, by nie mieć żadnych problemów i dodatkowych spotkań z urzędnikami. Ponadto warto dopytać urzędników o możliwości uzyskania zwrotów z podatku, ulg na dziecko itp.
Trudność sprawia nam zazwyczaj nie wypełnienie samej deklaracji, pola są bowiem dość logiczne, ale wybranie rodzaju deklaracji oraz metody jej złożenia.
W razie niepewności zawsze możemy dopytać o szczegóły pracownika urzędu.

Kto powinien złożyć deklarację?
Składają ją niezaprzeczalnie wszystkie osoby, które uzyskały jakikolwiek dochód w danym roku. Jeśli takiego dochodu od osób fizycznych nie uzyskaliśmy, deklaracji nie składamy. Teoretycznie wszystko wydaje się zatem bardzo proste. A jednak…

Inaczej wygląda sytuacja, gdy uzyskaliśmy dochód, inaczej gdy ponieśliśmy jakąś stratę. Wówczas normalnie powinniśmy także i z niej się rozliczyć.

Najczęściej popełniane błędy!
Częstym błędem popełnianym przez podatników jest przeświadczenie o tym, że nie musi on składać deklaracji, jeśli zarobił on mniej niż wynosi kwota wolna od podatku, przypomnijmy, że jest to 3.091 zł. Nie ma się co łudzić wówczas bowiem taka deklaracja normalnie nas obowiązuje.

Ach ta zagranica…
W przypadku uzyskania przez podatnika wyłącznie dochodów po za granicami państwa, powinien on również złożyć deklarację, ale tylko wtedy jeśli umowa międzynarodowa nakazuje mu się rozliczyć według metody proporcjonalnej. Jeśli uzyskaliśmy dochody i w Polsce i w innym kraju, to składamy dwie deklaracje.

Goni nas czas!
Zeznania składamy według różnych terminów. Część z nich należy przedłożyć do 31 stycznia (PIT-16A, PIT 19A), część do 29 lutego (PIT 40, PIT 40 A). Te, które najbardziej nas interesują, czyli związane z pracą składamy natomiast do 30 kwietnia (PIT 37).
Każdy, kto nie złoży deklaracji w wyznaczonym przez Urząd Skarbowy terminie musi się liczyć z konsekwencjami. Najczęściej są to nieprzyjemne do opłacenia odsetki lub grzywna. Są różne w zależności od kwot opodatkowania w danym roku kalendarzowym.

Co z nierezydentami?
Każdy, kto decyduje się na opuszczenie kraju, stając się zatem nierezydentem składa deklaracje do dnia opuszczenia Polski.

Formy dostarczenia deklaracji

Mamy obecnie kilka form złożenia deklaracji:

  • bezpośrednio w okienku Urzędu Skarbowego, do którego przynależymy,
  • wysłanie zeznania w formie listu elektronicznego,
  • nadanie deklaracji na poczcie.

Ciekawych informacji na temat tego jak rozliczyć osoby fizyczne, jednoosobowa działalność gospodarcza znajdziemy na stronie Ifirma.pl

Faktura VAT jak umowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps