Skróty, które każdy przedsiębiorca musi znać

Wiadomo, że najtrudniejszy pierwszy krok – człowiek stąpa po niepewnym gruncie, działa nieco po omacku zanim odnajdzie się w biznesowych realiach. Początek prowadzenia biznesu stoi pod znakiem papierkowej roboty. Wszystkie dokumenty, druczki, wnioski, zaświadczenia mogą przyprawić o zawrót głowy, szczególnie, że posiadają skróty, które dla zwykłego zjadacza chleba są niezwykle tajemnicze. Jak rozszyfrować skróty: CEIDG, PKD, US, ZUS, REGON, NIP?

 

Pierwszym krokiem do zarejestrowania firmy jest złożenie wniosku do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ewidencja jest elektroniczna, więc złożenia wniosku można dokonać za pośrednictwem internetu przez specjalny formularz zamieszczony na stronie CEIDG. Jeśli ktoś nie jest zwolennikiem internetu, może złożyć wniosek tradycyjnie, czyli w urzędzie miasta lub gminy. Wtedy dane zostaną wprowadzone do rejestru przez urzędnika. We wniosku znajduje się rubryka,w którą należy wpisać punkty PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. Służą one do określenia profilu działalności firmy.

Złożenie wniosku jest jednoznaczne z żądaniem wydania numerów REGON oraz NIP. REGON to akronim od części słów Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej. Natomiast numer REGON to numer statystyczny, jaki musi zostać nadany każdemu podmiotowi gospodarczemu. Z kolei NIP to numer identyfikacji podatkowej – posiada go każdy podatnik, bez względu na to czy wcześniej prowadził działalność, czy nie.

US to prawdopodobnie najbardziej znienawidzony skrót wśród wszystkich przedsiębiorców. Już pierwszy kontakt z Urzędem Skarbowym oznacza wydatek. Na początek jest to tylko 170 złotych za złożenie deklaracji o rodzaju odprowadzanego podatku. Potem, każdego miesiąca należy odprowadzać podatki do US, a z każdego opóźnienia lub nieścisłości można być skrupulatnie rozliczonym.

Na drugim miejscu wśród nielubianych skrótów jest ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to instytucja państwowa zajmująca się zadaniami z obszaru ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych. Przedsiębiorca jest jest płatnikiem i jednocześnie beneficjentem.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps