Skuteczna ocena pracownika – garniturowcy czy igreki?

ocena pracownikowNa rynek pracy wkracza nowe pokolenie, zwane pokoleniem Y (tzw. igreki), które jest zupełnym przeciwieństwem swoich poprzedników. W firmach rodzi się więc nieformalny konflikt między odpowiedzialnymi pracoholikami, zwanymi garniturowcami, a zuchwałymi igrekami. Kim są przedstawiciele pokolenia Y i czym różnią się od poprzedników?

Rozmowy kwalifikacyjne były dla garniturowców wielkim stresem, drżeli przed autorytetem pracodawcy i spijali z jego ust wszelkie informacje. Pokolenie igreków nie do końca uznaje autorytet pracodawcy, gdyż ma świadomość swojej wartości na rynku pracy. Młode pokolenie nie poświęci swojej wolności osobistej dla pracy, a jeśli zostaje po godzinach, to tylko w uzasadnionych przypadkach i nigdy nie za darmo. Nie znoszą korporacji i nie widzą sensu w tym, by poświęcać jej całe swoje życie. Dopiero profesjonalna ocena pracownika pozwoli ukazać pełnię potencjału i powiew świeżości, jaki igreki mogą wprowadzić do firmy.

Nie dla igreka wolontariat. Pracodawcy, którym zależy na świadomych swojej wartości, wyluzowanych pracownikach, dla których nowoczesny świat nie jest zagadką – nie będą poszukiwali darmowych praktykantów. Praktyki są dla mentalnych iksów, z pewnością rasowy Y, nie pozwoli sobie na jawne wykorzystywanie. Młody igrek wysoko ocenia swoje kompetencje pracownicze i wie, że za jego pracę należy mu się solidne wynagrodzenie.

Igreki nie boją się otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach finansowych względem pracodawcy. Niejednokrotnie cenią się bardziej, od tego, jak wycenia ich rynek. Wiedzą, że tylko twarde negocjacje przyniosą im szacunek i spełnienie oczekiwań. Nie mają zamiaru poświęcać swojego szczęścia i statusu dla dobra pracodawcy. Ich wychowanie omijało cenzurę, więc wiele ograniczeń i zahamować jest im po prostu obce. Są zuchwali i wierzą w to, że świat może i powinien ich cenić. Ich arogancję tłumaczy to, że są doskonale wykształceni, znają języki, a także nieustannie podnoszą swoje kompetencje.

 ocena pracownika

Zuchwały, nie znaczy gorszy. Pracodawcy, zamiast z pogardą mówić o młodych zuchwalcach, powinni docenić ich zalety. Igreki mogą być powiewem świeżości i specjalistami od nieszablonowego wykorzystania nowych technologii. Pokolenie Y stawia przed pracodawcami nowe wyzwania, ignorując ich autorytet i mając wobec nich poważne wymagania. Igreki za nic mają lojalność wobec jednej firmy – idą tam, gdzie dostaną lepsze warunki. Młodzi nie trzymają się już kurczowo pracy, która im nie odpowiada. Szkoda im życia na tkwienie w czymś, co ich nie satysfakcjonuje dlatego nie boją się odejść z pracy, nie mając kolejnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps