Tajemniczy KPIR?

biznesSkrót KPIR bardzo często przyprawia wszystkich potencjalnych zainteresowanych o dreszcze. Co kryje się za tym skrótem i czego właściwie dotyczy?

KPIR to nic innego jak księga przychodów i rozchodów. Prowadzą ją wszystkie osoby, na które nałożony jest podatek od osób fizycznych na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym.

Księgę przychodów i rozchodów zobowiązane są również poprowadzić wszyscy, którzy prowadzą różne rodzaje spółek w tym cywilną itp.

Zasady obliczania wszystkich dochodów określają odrębne przepisy umieszczone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zasady prowadzenia księgi określa natomiast rozporządzenie Ministra Finansów.

Księga przychodów i rozchodów zależy od podanych zasad opodatkowania.

W księdze ewidencjonujemy faktury przychodu:

  • zawsze w dniu wystawienia faktury,
  • zawsze, kiedy usługa dotyczyła prawa majątkowego,
  • kiedy wykonano usługę,
  • kiedy otrzymaliśmy wynagrodzenie za usługę.

Ogólnie podatnik sam ujmuje faktury w księdze przychodów i rozchodów. Nie musi za każdym razem informować o tym urzędu skarbowego.

Wszystkie wydatki zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów z datą, kiedy je ponieśliśmy.

KPIR wydawać się może czymś bardzo skomplikowanym i czasochłonnym. Tak jednak nie jest! Trudne są same pojęcia sklasyfikowane w obrębie tematu jednak czynności wymagają po prostu rzetelności i systematyczności.

Zakładając swoja firmę warto zastanowić się, czy sami nie będziemy w stanie zająć się częścią spraw związanych z KPIR. Oczywiście wszystko zależy również od tego czy prawo nie wymaga prowadzenia od naszej firmy pełnej księgowości, wówczas niezbędne jest nam biuro rachunkowe.

Pomocą przy KPIR zapewne będzie dla nas Internet. Można w nim odnaleźć tyle informacji na temat tworzenia faktur i ich ewidencjonowania, że z pewnością wiele firm radzi sobie świetnie.

Samodzielne prowadzenie księgowości to także oszczędność kilkuset złotych. To chyba najważniejszy powód dla którego warto dwa razy zastanowić się przed wynajęciem profesjonalnej księgowej. Na początku inwestowania w firmę taki zastrzyk 300-500 zł możemy wykorzystać znacznie lepiej i efektywniej.
Gotowe arkusze, pomocne rady a także wszelkie informacje o KPIR możemy odnaleźć na stronie VAT-R.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps