Umowa śmieciowa – co musisz o niej wiedzieć

umowa smieciowaNie ma co ukrywać. Sytuacja na rynku pracy w Polsce nie jest najciekawsza. Wielu ludzi ma ogromny problem ze znalezieniem stałej pracy.  Wielu z nich coraz częściej, by zdobyć jakiekolwiek źródło dochodu pracuje na umowę o dzieło lub zlecenie, czyli tzw umowie śmieciowej. Umowa śmieciowa to umowa cywilno prawna, która jest obecnie bardzo często zawieraną umową pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Czym się charakteryzuje? Dla kogo jest korzystna?

Do umów śmieciowych zalicza się umowę zlecenie i umowę o dzieło. Umowa zlecenie charakteryzuje się tym, że płacone jest za samo wykonanie pracy. W umowie o dzieło ważny jest efekt końcowy, do którego w jasny i określony sposób pracownik powinien dążyć. Bardzo często występują w charakterze zastępstw lub prac sezonowych.  Umowy zawierane są na podstawie postanowień kodeksu cywilnego. Pozostałe umowy zawierane są na podstawie kodeksu pracy (zarówno te na czas określony jak i nieokreślony).

Osoby zatrudnione na umowę śmieciową rozliczane są przede wszystkim tylko z tych godzin, które przepracują. Z tego względu są dobre dla osób, które nie mają możliwości pracować w pełnym wymiarze godzin. Umowy śmieciowe są dogodne także dla osób uczących się (do 26roku życia). W ich sytuacji, nie muszą oni odprowadzać pełnych składek. Co za tym idzie, dostają wyższe wynagrodzenie. Warto zaznaczyć także fakt, że przy umowie śmieciowej nie ma okresu wypowiedzenia.  Oznacza to, że w każdej chwili zarówno pracownik jak i pracodawca może rozwiązać umowę. Umowa śmieciowa może być także drogą do otrzymania umowy o pracę. Z drugiej jednak strony dla osób mających już stałą pracę, może być również dodatkowym źródłem dochodów. Od niedawna umowy śmieciowe są także brane pod uwagę w przypadku ubiegania się o kredyt. Jeszcze do niedawna nie były one dobrze widziane w oczach banków.

Wielką zaletą umów śmieciowych dla firm są niższe koszty związane z utrzymaniem pracownika. Z jednej strony dzięki temu zmniejszane jest bezrobocie, z drugiej jednak strony taka umowa kojarzona jest z wykrzesywaniem i nie szanowaniem pracy człowieka. Ogromną bowiem wadą, która wynika z pracy na umowę śmieciową dla pracownika jest brak opłaty przez pracodawcę składek zdrowotnych. Umowy te nie zabezpieczają ubezpieczenia chorobowego, macierzyńskiego oraz rehabilitacyjnego.  Co więcej, w ich przypadku nie obowiązują przepisy dotyczące wynagrodzeń minimalnych, nadgodzin oraz urlopów.  Taka praca nie gwarantuje również stałych dochodów.

Niektóre osoby, by wyjść z  trudnej sytuacji, jaka jest obecnie na rynku próbują swoich sił przebicia poprzez założenie własnej działalności gospodarczej. Nie jest to proste zadanie i nie zawsze gwarantuje sukces, jednak jeśli mamy pomysł, wiedzę, doświadczenie i odłożoną daną część pieniędzy można zaryzykować. Często można skorzystać z dofinansowań, które np. pochodzą z UE.

Praca to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu człowieka. Miejmy nadzieję, że sytuacja, która ma obecnie miejsce wkrótce poprawi się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps