Vatowiec

faktura VATPrzekazywanie konkretnych informacji na temat dokumentu faktury VAT, rozpocząć należałoby od wyjaśnienia, kim jest osoba, określona jako podatnik VAT.

W dużym skrócie, jest to osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, która nie korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT.

Procedura wygląda tak, że w momencie gdy rejestrujemy własną firmę, domyślnie jesteśmy zwolnieni z VAT. Jeżeli więc od razu chcemy się owym „Vatowcem” stać, konieczne jest dokonanie rejestracji VAT. Odbywa się to w Urzędzie Skarbowym, po wypełnieniu i złożeniu druku VAT-R. Do momentu kiedy osoba prowadząca działalność tego nie zrobi, nie będzie miała prawa do wystawiania faktur VAT i odliczania sobie od nich podatku VAT.

Każdy podatnik VAT ma obowiązek prowadzenia rzetelnych dokumentacji każdej sprzedaży, zarówno towarów, jak i usług, poprzez właśnie wystawianie faktur VAT. Jeżeli klient, to osoba fizyczna, która nie posiada własnej działalności, wówczas nie ma obowiązku wystawiania faktury, robi się to jedynie w momencie, gdy taki klient sobie tego życzy.

Fakturę VAT mamy obowiązek wystawić nie później niż do siedmiu dni od wykonania usługi czy też wydaniu towaru. Oryginał dokumentu trafia zawsze do klienta, przedsiębiorca natomiast zachowuje kopie.

Na fakturze obowiązkowo znaleźć muszą się dane zarówno wystawcy, jak i kontrahenta. Jeżeli korzystamy z internetowych programów do wystawiania faktur, wówczas zadanie to jest niezwykle ułatwione ponieważ wpisane jednorazowo dane, będą pobierane na fakturę z bazy danych poprzez jedno kliknięcie.

Po pewnym czasie więc stworzy nam się cała lista naszych klientów, z której podczas wystawiania faktury VAT będziemy jedynie wybierać tego konkretnego.

To znakomite rozwiązanie, ponieważ niemal całkowicie wyklucza możliwość popełnienia błędu, jak w przypadku ręcznego wpisywania każdej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps