Wady działalności gospodarczej

Wiele osób wyobraża sobie, że jeżeli ktoś prowadzi swoją firmę to ma mnóstwo czasu na przyjemności, przychodzi do pracy kiedy chce i właściwie to nic nie musi. Gdyby tylko wiedzieli, jak bardzo się mylą.

Na samym początku obalmy pierwszy mit – osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, nawet najmniejszą, nie mają czasu wcale. Nie chodzi o to, że jest go mało, bo go po prostu nie ma, zwłaszcza na początku. Rozkręcanie własnego biznesu to godziny spędzone w papierach, kolejne na pracy, a jeszcze inne na planowaniu rozwoju i rozwiązywaniu kolejnych i kolejnych problemów. Taki stan rzeczy nie ma dobrego wpływu na życie prywatne, o ile o takim w ogóle można mówić. Ciągły brak któregoś z członków rodziny może być przyczyną wielu nieporozumień i konfliktów. Dodatkowo rzadkie chwile spokoju mogą zostać zniszczone poprzez ciągły stres. Wpływa on nie tylko a pracę, ale przede wszystkim relacje międzyludzkie oraz zdrowie. Brak wypoczynku, ograniczony kontakt z bliskimi i brak czasu na przyjemności mogą bardzo negatywnie wpłynąć na kondycje psychiczną.

Otwarcie własnego biznesu nie jest równoznaczne z jego sukcesem. Z działalnością wiąże się ryzyko finansowe, za które pełną odpowiedzialność ponosi właściciel. W przypadku jednoosobowej działalności może to oznaczać poręczenie za firmę majątkiem całej rodziny. Ponadto w przypadku większej firmy właściciel musi zatroszczyć się o terminowe wypłaty dla swoich pracowników. Dodatkowo jeżeli przedsiębiorca zapożycza się, by móc otworzyć biznes, który niestety upadnie konieczne będzie spłacenie zaciągniętej pożyczki.

Niezwykle uciążliwe i męczące są dla osób prowadzących biznes wszelkie urzędowe kwestie. Im większa firma, tym większa jest biurokracja z którą musi się uporać. Pilnowanie, aby wszystko zostało załatwione w terminie jest bardzo istotne, ponieważ z opóźnieniami mogą wiązać się poważne konsekwencje.

Nie oznacza to jednak, że nikomu się nie udaje i że nikt nie powinien podejmować ryzyka. Wręcz przeciwnie! Tylko dzięki odwadze można osiągnąć sukces, ale musi on zostać także poparty odpowiednim przygotowaniem. Przemyślany biznesplan, optymistyczne choć racjonalistyczne podejście do nowej działalności, przyczepa wiedzy i wiadro doświadczenia zadecydują, czy plan spali na panewce, czy odniesie oszałamiający sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps