Za i przeciew franczyzy

Wiele osób zastanawia się nad założeniem własnej działalności. Daje nam to możliwość zapewnienia niezależności finansowej na długi okres. Jedną z pewniejszych form prowadzenia działaności jest franczyza. Poniżej przedstawiamy jej wady i zalety.

Zalety bycia franczyzobiorcą

Największą zaletą pracy w charakterze franczyzobiorcy jest działalność pod znaną marką. Kto z nas bowiem nie zna McDonalda czy Pizzy Hut. Wszystkie restauracje, sklepiki itp. jednej sieci działają na bazie franczyzy. Z tego względu rozpoczęcie kolejnego punktu sprzedaży/obsługi związane jest z rozpoznawalnością i startem w dużo korzystniejszych warunkach niż zaczynając od zera.

Promocja i reklama to kolejny punkt, który jest ogromną zaletą będąc franczyzobiorcą. Całość reklamy zapewniona jest przez franczyzodawcę i dotyczy wszystkich sieci, dzięki czemu nie ponosimy ogromnych kosztów związanych z wypromowaniem się i z kampaniami reklamowymi.

W przypadku franczyzy potrzebny jest także dużo niższy kapitał poczatkowy, który jest wymagany do otworzenia placówki. Co więcej, dzięki sytuacji na rynku i znajomości marki w umysłach odbiorców, można oszacować potencjalne zyski. Jest to zatem pewniejsze i mniej ryzykowane źródło dochodów niż w przypadku założenia własnej firmy zupełnie od początku.

Ponadto, mimo pewnych ograniczeń wynikających z umowy o franczyzę, mamy niezależność w prowadzeniu działalności. Można się zatem poczuć jak prawdziwy właściciel.

Wady bycia franczyzobiorcą

Wyżej wspomniana niezależność zwiazana z prowadzeniem własnej działaności nie dotyczy głównych warunków związanych z prowadzeniem punktu franczyzy. Jako właściciele, musimy dostosować się do wymaganych wytycznych. Dodatkowo jesteśmy poddani częstej kontroli ze strony franczyzodawcy, który chce mieć pewność, że wszystko ma miejsce na jak najwyższym poziomie.

Negatywnych rzeczy zwiazanych z franchisingiem można doszukać się także w przypadku popełenia błędu u franczyzodawcy.  Widoczne jest to np. przy błędnym kierowaniu startegią, gdzie negatywne skutki odbijają się także na naszej działaności. Wystarczy zatem jeden błąd spowodowany przez inną osobę, by obiekt franczyzy stał pod znakiem zapytania.

Z franczyzą związane są także opłaty, które muszą być uiszczone w odpowiednich terminach. Podobnie jest z opodatkowaniem, które może mieć formę np. ryczałtu ewidencjonowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps