Zakładanie działalności gospodarczej – zmiany na lepsze

Od lipca tego roku osoby, które chcą założyć działalność gospodarczą mogą liczyć na pewne ułatwienia, konkretnie – na ułatwienia dotyczące pierwszego kroku na drodze szeregu formalności. Chodzi o uruchomienie elektronicznej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Co to oznacza w praktyce?

System pozwala na zarejestrowanie swojej działalności bez wychodzenia z domu. To bardzo proste – wystrczy wejść na stronę ceidg.gov.pl i wypełnić formularz. Podstawowymi informacjami, jakie trzeba wpisać są: imię i nawisko, PESEL, NIP (jeżeli podatnik posiada) oraz określić termin w jakim działalność ma zacząć prosperować. Trzeba także podać informację dotyczącą branży i wpisać odpowiednie kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Aby przesłać dokument rogą elektroniczną, podatnik musi posiadać konto w systemie ePUAP lub elektroniczny podpis kwalifikowany certyfikatem. Taki podpis kosztuje kilkaset złotych i musi być aktualizowany w odpowiednich odstępach czasu, ale jest bardzo przydatny w prowadzeniu firmy, bo pozwala na zdalne podpisywanie dokumentów i zawieranie transakcji przez internet. Natomiast utworzenie konta e PUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) jest bezpłatne i wymaga tylko jednej wizyty w urzędzie. Potem podatnik ma komfort załatwiania części spraw urzędowych właśnie przez internet.

Jeżeli przyszły przedsiębiorca nie posiada ani elektronicznego podpisu, ani konta ePUAP, może wypełnić formularz w domu, wydrukować i zanieść do urzędu. Do momentu wprowadzenia zmian, należało złożyć taki wniosek w urzędzie miasta lub gminy, gdy podatnik był zarejestrowany, natomiast teraz można tego dokonać w dowolnym urzędzie. Jeszcze jednym udogodnieniem jest to, że wniosek o wpisanie do CEIDG jest jednocześnie żądaniem wydania numeru REGON oraz NIP. Jeżeli petent posiada osobisty numer NIP, to automatycznie staje się o numerem NIP firmy. Dalsze czynności związane z formalnościami przebiegają tak samo jak wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps