Założenie firmy przez internet? To możliwe.

Technologia robi postęp w piorunującym tempie. Dlatego doczekaliśmy się w końcu czasów, kiedy można założyć działalność gospodarczą przez internet. Przynajmniej częściowo.

 

Od 1 lipca 2011 roku pierwszy etap rejestracji firmy można przejść przez internet. To dzięki specjalnej platformie, zawierającej formularz, który należy uzupełnić. Wniosek jest przesyłany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, prowadzonej przez Ministra Gospodarki. Właśnie dlatego formularz nazywa się CEIDG-1. Można go wypełnić on line i wysłać, pod warunkiem, że posiadamy konto ePUAP lub certyfikowany podpis elektroniczny. Konto ePUAP należy założyć wcześniej, ale nie jest to problematyczne a daje wiele korzyści. Profil na ePUAP pozwala na załatwianie wielu spraw urzędowych bez ruszania się z domu.

Formularz wypełnia się w bardzo prosty sposób, bo każdy krok jest sprawdzany automatycznie przez system, który odsyła tylko to konkretnych, potrzebnych rubryk. Automat weryfikuje także poprawność wpisywanych danych. Elektronicznie wygenerowany dokument jest przesyłany do administracji państwowej. Na dodatek, złożenie formularza CEIDG jest równoznaczne w żądaniem wydania numeru REGON, więc ten krok także mamy z głowy.

Jeżeli nie posiadany profilu ePUAP ani elektronicznego podpisu, możemy wypełnić formularz, wydrukować go i zanieść do dowolnego urzędu gminy lub miasta. Urzędnicy wprowadzą dane do systemu i dalsza procedura będzie przebiegać tak samo jak w przypadku wysłania formularza elektronicznego. Można także poprosić o pusty wniosek w urzędzie i wypełniać go na miejscu, ale zrobienie tego w domu jest wygodniejsze i pomaga uniknąć stania w długich kolejkach w urzędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps