Zasiłek macierzyński

urlop macierzynskiJednym z powodów dla którego młode kobiety bronią się przed zajściem w ciążę są oczywiście pieniądze. Alternatywa pozostania z dzieckiem bez środków do życia, bez pracy nie jest specjalnie zadowalająca.
Martwiąc się zatem o to, że nie będzie nas stać na wychowanie dziecka decyzję o jego urodzeniu wciąż odkładamy na później zapominając, że zegar biologiczny tyka.
Niestety takie nastały czasy, że każdą decyzję trzeba kilka razy przemyśleć zanim podejmie się jakieś działanie.
Zanim zaplanujemy dziecko warto zatem zastanowić jakie ubezpieczenie przysługuje nam w ramach opłacanego ZUSu.

Komu przysługuje zasiłek?
Przede wszystkim matkom, które pobierając ubezpieczenie chorobowe lub przebywając na urlopie wychowawczym urodziły dziecko lub stały się rodzina zastępczą dla danego dziecka.
Uwaga ważną informacją jest fakt, że zasiłek chorobowy należy się także tym kobietom, których firma ogłosiła upadłość w czasie kiedy przebywały na urlopie wychowawczym.

Okresy wypłacania zasiłku macierzyńskiego są bardzo różne. Zależą od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Przykładowe okresy to np.

  • 20 tygodni – jeśli urodzimy jedno dziecko,
  • 33 tygodnie – przy urodzeniu trójki dzieci,
  • 37 tygodni – przy piątce dzieci urodzonych podczas jednego porodu.

Niestety zdarza się i tak, że wyczekiwane dziecko umiera podczas porodu. Mało kto wie, że i wówczas należy nam się zasiłek macierzyński. Zasiłek otrzymujemy przez około 8 tygodni po porodzie.

Kiedy zasiłek macierzyński nam nie przysługuje?
Okresy w których nie mamy szans na pobieranie zasiłku macierzyńskiego to w szczególności czas kiedy przebywamy na urlopie bezpłatnym, w okresie kiedy ubezpieczony pobiera wynagrodzenie, w czasie pozbawienia wolności.

Jakiej wysokości zasiłek otrzymamy?
Wszystko zależy od wynagrodzenia wypłacanego nam przez pracodawcę. Zasiłek macierzyński wynosi bowiem tyle samo co miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy.
Zasiłek macierzyński to dokładnie 100 % wynagrodzenia, które otrzymywaliśmy dotychczas.

Jakie dokumenty musimy dostarczyć do ZUSu?
Po pierwsze zaświadczenie o dacie porodu, jaką wyznaczył nam lekarz, jeśli zasiłek ma być wypłacany na jeszcze nie urodzone dziecko lub skrócony akt urodzenia jeśli ma dotyczyć okresu od dnia urodzin dziecka.

Jak zatem widać, na zasiłek macierzyński oraz urlop macierzyński możemy liczyć. Nie do końca jest tak, że zostajemy bez środków do życia. Należy jednak pamiętać, że aby w ogóle myśleć o jakichkolwiek pieniądzach najpierw musimy dopełnić wszelkich starań by mieć pełne ubezpieczenie. Tylko w pełni opłacane składki ZUS dają nam gwarancję, że ubezpieczyciel wypłaci nam odpowiednie kwoty.

urlop macierzynski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps