Zmiany w podatkach firmy: co oznaczają?

Przedstawiciele branży leasingowej oceniają, że nowe przepisy o podatkach dochodowych, nad którymi pracuje obecnie parlament, mogą przyczynić się do ograniczenia firmom dostępu do finansowania inwestycji. Co to oznacza i czy zmian należy się obawiać? Zdaniem ekspertów propozycje Ministerstwa Finansów, mające uszczuplić podatkowy system, będą skutkowały spadkiem inwestycji. I to nawet o piętnaście miliardów złotych rocznie.

Nowe znaczy złe?

Na łamach portalu Infork.pl można przeczytać, że polskie firmy, które mają problem z dostępem do bankowego kredytu, za pomocą leasingu finansują obecnie około trzydzieści procent inwestycji. Ten odsetek znacząco może się jednak zmniejszyć, jeżeli parlament przyjmie nowe przepisy. Te będą oznaczały dla firm spore utrudnienie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Co ciekawe, na zlecenie ING Banku Śląskiego przeprowadzono analizy, z których wynika, że o około pięć punktów procentowych spadną w Polsce inwestycje.

leasing

Mariusz Kurzac, prezes ING Lease, w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria powiedział, że w samym leasingu można o jakieś piętnaście miliardów złotych rocznie ograniczyć inwestycje. Głównie chodzi o branże motoryzacyjną i finansowanie aktywów, urządzeń i maszyn. „Łatwo policzyć, jaki to skutek dla gospodarki niesie i stąd jest ta kalkulacja spadku PKB w punktach procentowych o 1 proc. oraz wzrost bezrobocia o co najmniej 1 proc. w Polsce. A przypomnę, że nie ma w tej kalkulacji efektu banków, spółek factoringowych i innych instytucji udzielających pożyczek”- powiedział Kurzac.

Przedstawiciele firm leasingowych uważają, że zwłaszcza branża motoryzacyjna odczuje negatywne skutki. Niewykluczone, że zmiany spowodują spadek o około pięćdziesiąt tysięcy nabywanych nowych aut osobowych i dostawczych. Zmiany mogą się także okazać bolesna dla firm z sektora MŚP. Przypominamy, że dla wielu z nich leasing jest jedynym źródłem finansowania inwestycji. Wpływ na rynek będą miały głównie rozwiązania, które dotyczą tak zwanej cienkiej kapitalizacji. Spółka leasingowa lub inna instytucja, która pożycza pieniądze, napotka na ograniczenia, gdy będzie chciała pożyczyć pieniądze od banku na sfinansowanie przedsiębiorców. Pobrane przez spółkę koszty uzyskania przychodów od odsetek nie będą mogły być uwzględnione w rachunku wyników.

pytanie

Przedstawiciele branż leasingowych chwalą co prawda pomysł Ministerstwa Finansów, ale uważają, że nie do końca został on przemyślany. Powinniśmy wziąć przykład ze Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii czy Cypru, gdzie nie stosuje się rygorów niedostatecznej kapitalizacji, ale tylko wtedy, gdy zachowane zostaną warunki rynkowe pożyczek. W Belgii, Słowenii i Francji dla firm z branży finansowej wprowadzono natomiast specjalne zwolnienia. To byłoby dobre rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Informacje biznesowe
CyberChimps